Teatr Druga Strefa zaprasza w kwietniu m.in. na pokazy „Czkawki” i „An Act of God”, gościnny spektakl z katowickiego Teatru Rawa oraz wernisaż wystawy „Nauka okiem wyobraźni”.
1 kwietnia, sobota, 11.30-12.30
NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA
Spektakl familijny
Władczyni Fantazjany, cudownej krainy marzeń, zapada na dziwną chorobę. Nikt nie umie jej wyleczyć. Posłańcy z najdalszych zakątków imperium, przynoszą Dziecięcej Cesarzowej, przerażającą wiadomość: Fantazjana jest w niebezpieczeństwie! Pochłania ją Nicość! Czy Atreju, chłopiec, któremu powierzono misję Wielkiego Poszukiwania, odnajdzie lekarstwo i uratuje świat? Wspaniała opowieść o zaufaniu, odwadze i potędze wyobraźni. Nowatorska inscenizacja kultowej powieści dziecięcej Michaela Ende, stworzona w barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, z wykorzystaniem japońskiego teatru ilustracji Kamishibai oraz teatru lalek.
Spektakl familijny z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach, w nieznane światy na grzbiecie Fuchura – smoka szczęścia.
Autor: Michael Ende
Autor przekładu: Ryszard Wojnakowski
Adaptacja: Ewa Kubiak i Hubert Bronicki
Reżyseria: Ewa Kubiak
Scenografia: Katarzyna Majchrzak-Żelazo / Bartosz Socha / Krzysztof P.
Muzyka: Paweł Furtek
Reżyseria światła: Maciej Dziaczko,
Występuje: Hubert Bronicki
1 kwietnia, sobota, 19.00-20.00
KATECHIZM BIAŁEGO CZŁOWIEKA
Spektakl Teatru Rawa | komedia
Dołóżcie starań, by wziąć udział w tym wspaniałym, modlitewnym spotkaniu organizowanym przez firmę "Pielgrzymka z Klasą Piotr Gawron Sp. z o.o." pod duchowym przewodnictwem Księdza Marka. Za cenę biletu wstępu macie szansę na zbawienie, a ponadto wykupiony obiad w hotelu "Pod Strzechą", gdzie dostąpicie okazji zakupu po promocyjnych cenach innowacyjnych technologicznie garnków Perptera. Tegoroczna Pielgrzymka odbędzie się w intencji obrony wiary i wolności naszej Ojczyzny - Polski, matki, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi. Informuje się także, że w tym roku będziemy drukować nowy śpiewnik z aktualnymi pieśniami (6,50 zł/szt., 2 szt.= 10 zł) - stare śpiewniki są nieważne.
Spektakl powstał we współpracy Stowarzyszenia „Teatr Rawa” z Teatrem Korez w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez oraz dzięki wsparciu ze środków stypendialnych Samorządu Województwa Śląskiego.
Autor: Jarosław Murawski
Muzyka: Zespół Pieśni i Tańca Katowice
Występuje: Hubert Bronicki
12 kwietnia, środa, 19.00-20.20
CZKAWKA
Tragikomedia
Wydaje się, że Czkawka to coś zwyczajnego, z czym spotykamy się na co dzień. Nie wiemy, że może być również starą mistyczną siłą, która sama wybiera, kiedy i po co chce przyjść. Tak jak się stało w przypadku Fiodora i Sergieja. Dwa wieczory, dwóch samotnych mężczyzn, wino, wódka i ONA, główna gwiazda spotkań, która próbuje zmienić ich życie.
„Czkawka” to spektakl na podstawie sztuki Władimira Zujewa, w którym spotykają się dwie różne postacie: zwykły pracownik muzeum i były wojskowy. Obaj ulegają magicznej mocy Czkawki. Czy ONA pomoże rozwiązać problemy pułkownika rezerwy i pracownika naukowego? Czy Czkawka pomoże znaleźć przyczynę, dlaczego są samotni?
Reżyser: Sylwester Biraga
Tłumaczenie: Bożena Majorczyk
Obsada:
Grzegorz Sierzputowski w roli Sergieja
Piotr Duda w roli Fiodora
14 kwietnia, piątek, 19.00-20.20
AN ACT OF GOD
Boska Komedia
A było to tak. David Javerbaum, amerykański twórca znany między innymi z serialu „The Kominsky Method”, napisał boską komedię „An Act of God”, którą wziął na warsztat Teatr Druga Strefa, jedyna scena w Polsce, która mieści się w dawnym warsztacie samochodowym.
Jakiego Boga zobaczymy?
Czy będzie dobrze wszystkim znanym, umęczonym starcem z listą wymagań?
Czy może przemyślał to i owo i ma nam do zaproponowania coś nowego?
Bardziej nas rozśmieszy czy skłoni do myślenia?
Jedno jest pewne: Bóg, Biblia i odwieczne pytania ludzkości plus ojciec dyrektor Drugiej Strefy Sylwester Biraga w roli Boga – to przepis na mieszankę wybuchową z gwarancją. Jeśli nie rozerwie, to na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym. Pomagać w całym tym nieziemskim zamieszaniu będą znakomite aktorki: Halina Chrobak i Justyna Zbiróg. Tylko teraz anioły będą miały najlepsze nogi w mieście. Czerwone! To z kolei za sprawą szatańskich podszeptów Marcina Żaka, odpowiedzialnego za całą boską garderobę w tym przedstawieniu. Na wskroś amerykańską sztukę przełożyła na język zrozumiały nad Wisłą debiutująca w tej roli Magdalena Szyc...
Czy to w ogóle może się udać? Sprawdźcie sami. Bóg czeka.
Autor: David Javerbaum
Tłumaczenie: Magdalena Szyc
Wykonanie: Sylwester Biraga, Halina Chrobak, Justyna Zbiróg
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Kostiumy: Marcin Żak
Przygotowanie wokalne: Alexandra Malatskovskaya
Fotosy: Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
19 kwietnia, środa, 19.00-20.10
JA, CÓRKA RASPUTINA
Monodram
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.
Autor: Rafael Akopdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Występuje: Marzena Trybała
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
26 kwietnia, środa, 19.00-20.05
GEOMETRIA PROPAGANDY
Spektakl nowocyrkowy
Pewnego wieczoru, na arenie a raczej na scenie pojawia się zwierzę. Ale jeśli przyjrzeć się uważnie to chyba jest człowiek. Kiedy nagle czarną przestrzeń sceny przeszywa promień światła to wyraźnie widać, że to jest... Biały Królik. Królik, który nagle wpadł do Świata Ludzi dokładnie tą samą drogą, którą Alicja z niego wypadła i znalazła się w Krainie Czarów.
Biały Królik ma do wypełnienia misję specjalną. Z rozkazu jej wysokości Królowej Kier, musi zdobyć dla niej nowych poddanych, choć bardziej pasowałyby tutaj określenie nowych obywateli. Mieszkańcy Krainy Czarów w niejasnych okolicznościach zostali… zresztą to co się z nimi stało jest zupełnie nieistotne… Ważne jest to, że idąc do Teatru Druga Strefa musicie wiedzieć jedno - Królik trafił tu całkiem przypadkiem i całkiem przypadkiem ma do rozdania 6 473 827 382 darmowych biletów na lot do Krainy Czarów.
Zastanawialiście się kiedyś, czy żonglerka może być jawną propagandą lub czy można manipulować ludźmi dokładnie tak samo jak manipuluje się przedmiotami? Jest całkiem możliwe, że poznacie odpowiedzi na te pytania oglądając "Geometrię Propagandy". Istnieje jednak duże ryzyko, że nie czekając na żadne odpowiedzi, skorzystacie z darmowych biletów do krainy, w której rządzi nieprzerwanie Królowa Kier.
"Geometria Propagandy" jest syntezą tak wielu rodzajów sztuki performatywnej, że trudno właściwie nazwać ją spektaklem sensu stricte. Czy to teatr formy? Zapewne tak. Czy to spektakl Nowego Cyrku? Poniekąd tak. Spektakl można by nazwać Monodramem Nowo-Cyrkowym, gdyby nie drobny niuans - Królowa Kier pojawiająca się w najmniej odpowiednich momentach tej historii.
Koncept, scenariusz, choreografia i wykonanie: Tomasz Piotrowski
Dramaturgia, reżyseria i przestrzeń świetlna: Sylwester Biraga
Współpraca: Anna Dzilińska, Małgorzata Dyoniziak, Rurzowa, Maniek Skucha, Kamil Dziliński
Realizacja techniczna: Michał Cieślak
27 kwietnia, czwartek, 19.00-21.00
NAUKA OKIEM WYOBRAŹNI
Wernisaż wystawy
Wstęp wolny
Wystawa prezentuje kilkanaście lat pracy Grzegorza Krzyżewskego, politologa z wykształcenia, fotoreportera prasowego z wyboru, popularyzatora nauk ścisłych z przypadku. Specjalizuje się w fotografii kreatywnej prezentującej w plastyczny sposób skomplikowane zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, biologii, medycyny, badań kosmosu oraz polityki.
W szczytowym okresie współpracował z 8 instytutami PAN, Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką. Obecnie skupia się na fotografowaniu pracy Instytutu Chemii Fizycznej, którego ogrodzenie zdobią dziesiątki wielkoformatowych planszy jego autorstwa. Zdjęcia, które wykonuje Krzyżewski najczęściej mają za zadanie przybliżyć humanistom w sposób plastyczny, często dowcipny, skomplikowane tematy z pogranicza chemii i fizyki. Trafiają one poprzez serwisy branżowe w najdalsze zakątki globu przyciągając do Polski młodych naukowców ze wszystkich kierunków. Popularyzuje coś bardzo kanciastego dla humanistów ale potrafi nadać temu miękkie kształty obleczone w wyobraźnię.
Wystawa od 27 kwietnia do 30 czerwca.