EN

27.06.2021, 08:34 Wersja do druku

Warszawa. Konferencja "Mrożek i nowoczesność" w Instytucie Teatralnym - 29 czerwca

Polska Kompania Teatralna oraz Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają 29 czerwca do siedziby Instytutu na jednodniową konferencję naukową "Mrożek i nowoczesność" - poinformowano na stronie IT.

fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniono, "podczas konferencji zaprezentowanych zostanie osiem referatów, które wygłoszą: Antoni Winch, Jarosław Gajewski, Jarosław Cymerman, Jacek Kopciński, Mateusz Werner, Irina Lappo, Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak i Beata Popczyk-Szczęsna".

"Autorzy i autorki wywodzą swoje tezy z przekonania, że na twórczość Sławomira Mrożka można spojrzeć jak na rozłożony na poszczególne dramaty traktat o kondycji kultury Zachodu doby nowoczesności. Sztuki polskiego pisarza pozwalają ją analizować na wielu płaszczyznach – politycznej, społecznej, estetycznej, filozoficznej. Artysta wyraża w nich troskę, ale przede wszystkim krytyczną, momentami gorzką, refleksję na temat duchowej oraz intelektualnej kondycji Zachodu drugiej połowy XX w." - czytamy w zapowiedzi konferencji.

"Rozpoznania Mrożka wydają się bardzo aktualne. Stawiamy pytanie, czy mogą pomóc w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości. Jak wygląda ona po tym, co Stomil w +Tangu+ nazwał +skokiem w nowoczesność+? Co w niej porabia Edek? A może zastąpił go ktoś inny?" - napisano na stronie IT.

Konferencję rozpocznie 29 czerwca o godz. 10 wystąpienie dr. Antoniego Wincha pt. "Szkoda Zachodu".

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/2021/06/22/mrozek-i-nowoczesnosc-konferencja-naukowa/.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania na stronie internetowej IT oraz w serwisie GoOut.net.

Jak zaznaczono, "konferencja będzie rejestrowana, a jej zapis wideo pojawi się w pierwszej połowie lipca na kanale YouTube IT".

"Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną ilość miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem konferencji w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19" - napisano na stronie IT.

Źródło:

PAP