EN

6.10.2022, 09:27 Wersja do druku

Warszawa. Koncert „Wirtuozi baroku” na Scenie Relax pod koniec miesiąca

26 października o godz. 19.00 na Scenie Relax odbędzie się koncert „Wirtuozi baroku” poświęcony muzyce barokowej, a w szczególności brawurowym ariom George Friedricha Häendla.

fot. mat. organizatora

Będzie to wydarzenie specjalne, inauguracja koncertowego cyklu na Scenie Relax, w którym prezentowane będą wielkie tytuły operowe, symfoniczne i oratoryjne, a także mniej znany repertuar, także w przyszłości z uwzględnieniem polskiej literatury muzycznej. Do udziału zapraszamy artystów, którzy są już znani na świecie lub też są u progu międzynarodowej kariery.

Gwiazdą koncertu „WIRTUOZI BAROKU będzie Rafał Tomkiewicz, kontratenor regularnie śpiewający na scenach zagranicznych. Zadebiutował w 2017 roku w tytułowej roli w operze „Il Giasone” Cavalli’ego. Artysta występuje na takich scenach jak Theater an der Wien/Kammeroper w Wiedniu (G. F. Haendel „Giustino” - Anastasio, A. Vivaldi „Bajazet” -  Tamerlano), Teatro Comunale w Bolzano (Włochy), w Operze w Biel w Szwajcarii), Teatrze Wielkim w Poznaniu, w operze w Meiningen, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Śpiewa na festiwalach Dramma per Musica w Warszawie, Alessandro Stradella w Vitebro (Włochy), jak również w salach koncertowych Genewy, Lozanny, Bydgoszczy czy Warszawy.

Jakub Foltak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik programu Akademii Operowej Przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, kształci się pod kierunkiem m. in. Olgi Pasiecznik, Izabeli Kłosińskiej, Ewy Podleś, Mariusza Kwietnia i Eytana Pessena. W ubiegłym sezonie wystąpił m. in. jako Cherubin w „Weselu Figara” Mozarta pod dyrekcją Adama Banaszaka, w reżyserii Roberto Skolmowskiego. W Polskiej Operze Królewskiej śpiewał Eustazia w „Rinaldo” Haendla  pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza, w reżyserii Jarosława Kilijana oraz Valetta w „Koronacji Poppei” Monteverdiego pod kierunkiem Krzysztofa Garstki, w reżyserii Natalii Babińskiej. W październiku 2022 roku wystąpi tam w horrorze operowym, w premierze „Dokręcaniu śruby” Brittena.

Epoka śpiewu barokowego w dużej mierze opierała się na kastratach – śpiewacy o wysokich i silnych głosach - to oni trzęśli operowym światem. Później na dwa wieki twórczość tamtych czasów uległa zapomnieniu. Od kilkudziesięciu lat opera barokowa w Polsce i na świeciewraca tryumfalnie na operowe sceny, przypominane są dzieła wielkich kompozytorów, którzy pisali feerie wokalne dla swoich ukochanych artystów. Dziś większość tych partii wykonują kontratenorzy.

Kontratenorom w Scenie Relax towarzyszyć będzie Yaryna Rak, sopranistka pochodząca z Ukrainy, obdarzona koloratura dramatyczną wspaniale sprawdzającą się w muzyce barokowej. Jest absolwentką Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w klasie fortepianu Marii Kruszelnickiej oraz w klasie śpiewu operowego Vladimira Ignatenko i Ludmily Bozhko. Współpracowała z Teatrem Muzyczno-Dramatycznym ‘Retro − Lwow’, Międzynarodową, Orkiestrą Symfoniczną INSO we Lwowie, Operą Wrocławską, Opera Bałtycka, Filharmonią Chmielnicką, Rzeszowską oraz Bałtycką.

Przy fortepianie zasiądzie znakomity pianista Aleksander Teliga Junior, związany obecnie z Akademią Operową przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, coach wokalny, często współpracujący ze śpiewakami także podczas konkursów wokalnych.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż prac polskiego artysty Grzegorza Kraśniewskiego pt. „Epifanie”, nawiązujący do mitycznego świata baroku.

Organizator, polska Agencja Operowa ARTAGE pragnie prezentować świat muzyki operowej w nowym świetle na tle dynamicznie zmieniającego się świata. Warszawa jest miastem o zmieniających się obliczach, miejscem przyjaznym i otwartym, nieustannie rozwijającym się, idealnym na prezentacje przełamujące pewne szablony, także jeśli chodzi o prezentacje sztuki. Z tego względu wybrana została Scena Relax, miejsce nowe, choć mające już swoją widownię, niegdyś słynne, legendarne kino.

Link do wydarzenia i zakupu biletów: https://bkb.pl/82081-11831

Źródło:

Materiał nadesłany