EN

28.09.2023, 13:54 Wersja do druku

Warszawa. Instytut Teatralny zaprasza na pokaz etiud w ramach cyklu „Fredro poszukiwany”

Instytut Teatralny zaprasza 2 października o godz. 18:00 na pokaz etiud przygotowanych pod opieką prof. Jarosława Gajewskiego i Lidii Sadowej w ramach cyklu „Fredro poszukiwany”. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

fot. mat. organizatora

Badając sprawę „strajku miłosnego” w „Ślubach panieńskich”, dziesięć lat temu prof. Andrzej Fabianowski przywołał „Lizystratę” Arystofanesa i „Sejm panieński” – tekst sowizdrzalski z XVII wieku. Zestawił także w ciekawy sposób „śluby kawalerskie” Stefana i Zbigniewa ze „Strasznego dworu” z przysięgami Anieli i Klary: „… konfrontacja złożonej przysięgi ze społeczną rzeczywistością, z realnie przeżywanymi, a nie abstrakcyjnymi relacjami społecznymi powoduje mniej czy bardziej komiczne odejście od wcześniejszego postanowienia”.

Oryginalność Fredry (tak jak Szekspira i Moliera) zawiera się nie w sprawdzonym schemacie komicznym (konfrontacja ideologii z rzeczywistością), lecz w sposobie opracowania znanego tematu. We wdzięku postaci i poezji ich relacji. Nie aktualność tematu, lecz aktualność piękna postaci jest siłą „Ślubów panieńskich”.

Tę aktualność zdają się dobrze pojmować aktorzy, szukając myśli, uczuć i zachowań postaci. Zwłaszcza ich złożoności i niejednoznaczności. Tak, aktorzy wydają się najmocniej powołani do poszukiwania Fredry. Tak, doświadczenie podpowiada, że piękno jego komedii oraz ich prawdę, najskuteczniej można odkryć dzięki aktorom. Pamiętajmy, że sam Fredro pisał dzięki aktorom i dla aktorów. W jego dramatach ukryta jest pamięć sedna sztuki aktorskiej. Chodzi o ten moment, gdy piękno tekstu poety wyzwala osobiste piękno „osób działających na scenie”.

Prawdą w dramatach Fredry jest zawsze miłość. Ona komplikuje i prostuje ludzkie ścieżki. W „Ślubach panieńskich” to ona jest rzeczywistością, z którą konfrontują się strategie mężczyzn i przysięgi kobiet.

Sceny ze „Ślubów panieńskich” zaprezentują studenci III roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej.

Partnerem wydarzenia jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

„Śluby panieńskie”
scenariusz i reżyseria: Lidia Sadowa
występują: Maria Kresa, Aleksander Buchowiecki, Norbert Panert

 

Źródło:

Materiał własny