EN
29.11.2021, 12:40 Wersja do druku

Warszawa. Instytut Cervantesa – co kryje budynek w samym centrum miasta?

Dokładnie na przecięciu dwóch głównych osi komunikacyjnych Warszawy, przy stacji metra Centrum, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki bije serce hiszpańskiego świata w Polsce. Chyba nie ma człowieka, który choć trochę lubi Hiszpanię i Amerykę Łacińską i nie wstąpiłby tu do biblioteki, na konwersacje, czy państwowy egzamin z hiszpańskiego (DELE). Są też tacy, którzy przychodzą stale do Instytutu Cervantesa przy Nowogrodzkiej 22 na wystawy, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

fot. Andrzej Figlewicz

Instytut Cervantesa jest najważniejszą hiszpańską instytucją państwową, utworzoną w 1991 roku, w celu upowszechniania i nauczania języka hiszpańskiego oraz promowania kultury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej za granicą. Główna siedziba Instytutu mieści się w Madrycie. Instytut Cervantesa posiada ponad 80 placówek na świecie, począwszy od Sydney po Nowy Jork, od Pekinu po Lizbonę, od Tokio do Paryża, od Casablanki po Kuala Lumpur. Na czele Rady Patronackiej stoi sam Król Hiszpanii oraz premier rządu hiszpańskiego, natomiast wśród jej członków znajdziemy przedstawicieli kultury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej, m.in.: laureaci literackiej Nagrody Nobla Gabriel García Márquez i Mario Vargas Llosa, aktor i reżyser Fernando Fernán Gómez. Każdy z oddziałów Instytutu Cervantesa opiera się o trzy rodzaje działalności: kursy językowe, ofertę kulturalną oraz biblioteczną.

Instytut Cervantesa w Polsce ma dwa oddziały – w Warszawie i Krakowie oraz sieć ośrodków w całym kraju. Wszystkie te placówki stanowią ważne centra promocji kultury i nauki języka hiszpańskiego. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu, kadrze – przedstawicieli świata kultury, nauki i literatury Hiszpanii i Hispanoameryki, bogatym zbiorom oraz nowoczesnemu zapleczu organizacyjno-technicznemu Instytut stworzył, w naszym kraju, niepowtarzalną ofertę kulturalno-edukacyjną. Zainteresowani mogą korzystać z kalendarza wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki oraz licznych kursów językowych.

Edukacja w Cervantesie

Kursy językowe to ważna sfera działalności Instytutu Cervantesa. W Polsce aktualnie można zaobserwować nieustający wzrost zainteresowania nauką języka hiszpańskiego. Oferta edukacyjna oddziału Instytutu Cervantesa w Warszawie obejmuje ogólne i specjalistyczne kursy, które kończą się wydaniem certyfikatu i dyplomu poświadczającego znajomość języka. Odbywają się one w formie stacjonarnej, półstacjonarnej, wideo online lub zdalnej. W warszawskim Instytucie naukę języka hiszpańskiego rocznie rozpoczyna średnio ok. 1000 osób.

Dwadzieścia lat temu język hiszpański był językiem mało znanym w Polsce, dziś jest jednym z najchętniej wybieranych języków obcych przez Polaków, dotyczy to wszystkich poziomów edukacji: uczelni, szkół średnich i podstawowych. W rzeczywistości, nie licząc języków krajów sąsiednich, hiszpański jest drugim językiem, którego chętnie uczą się Polacy. Z drugiej strony, słychać go również coraz częściej na ulicach Warszawy, czy Krakowa… - mówi Abel Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.

Kultura w Cervantesie

Promocja kultury hiszpańskiej jest jednym z głównych filarów działalności Instytutu Cervantesa w Warszawie. Każdego roku ośrodek realizuje wiele projektów autorskich, prezentujących różnorodność i wielokierunkowość współczesnej hiszpańskiej i latynoamerykańskiej kultury oraz jej historyczne korzenie. Program wydarzeń kulturalnych obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny sztuki i nauki, jak: teatr, taniec, muzyka, literatura, filozofia, architektura. Instytut jest miejscem spotkań specjalistów oraz wymiany myśli i doświadczeń. Na wykładach, konferencjach, panelach dyskusyjnych i seminariach można spotkać cenionych naukowców, pisarzy, twórców, artystów, kuratorów sztuki - zarówno z Polski, jak i Hiszpanii. Współpraca z licznymi osobistościami, instytucjami i organizacjami świata kultury pozwala Instytutowi systematycznie rozwijać i wzbogacać swoją ofertę w Warszawie.

Działalność kulturalna Instytutu Cervantesa w Warszawie w trakcie pandemii skupia się także na realizacji projektów cyfrowych, które z racji swojej natury, wymagają odrębnej przestrzeni wirtualnej. W tym celu utworzona została dedykowana podstrona. Intencją organizatorów było stworzenie miejsca, w którym rozwijane będą projekty multidyscyplinarne skłaniające do refleksji i, w pewnym sensie, do interakcji. Ta przestrzeń mieści w sobie nie tylko wiele z wypowiedzi artystycznych, ale jest to również miejsce dla towarzyszących im tekstów krytycznych, umożliwiających zgłębienie interesujących problemów.

Projekty cyfrowe 2021 to po pierwsze wystawa “Portret zamaskowany”, czyli wypowiedzi pięciu artystek i artystów - Stefana Parucha, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej, Pawła Jasiewicza, Anny Klimczak i Agnieszki Rożnowskiej - na temat portretu-maski, który traktują w różnorodny sposób przenosząc temat w obszary osobiste, społeczne, a nawet uniwersalne. Drugim jest “Pustka sceny teatralnej”, która ma skłonić do refleksji nad rolą kształtowania przestrzeni w teatrze. Wśród serii artykułów znajdują się rozważania na temat przestrzeni, jaką zajmuje postać aktora na scenie, a także roli jaką odgrywa scenografia. Autorami i autorkami tekstów są: José Luis Raymond, Kamila Łapicka, Kornelia Dzikowska i Agata Skwarczyńska.

Projekty dostępne są na stronie: www.varsovia.cervantes.es/projektycyfrowe/pl/.

W warszawskim oddziale, w bieżącym roku, odbyło się ponad 30 wydarzeń kulturalnych: dyskusji, wykładów, wystaw, prezentacji multimedialnych i projekcji filmowych. Jednym z ostatnich jest wystawa hiszpańskiej sztuki współczesnej z Kolekcji Bassatów, którą aktualnie można jeszcze oglądać w Krakowie.

Ostatnia już w tym roku, wystawa PANAMA. Wizje i wyrażenia na dwusetną rocznicę niepodległościzostanie otwarta 30 listopada. Głównym jej organizatorem jest Ambasada Republiki Panamy w Polsce. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności kultury tego, leżącego w Ameryce Centralnej, kraju. Obejmuje kilkanaście tzw. “molas”, czyli tradycyjnych wyrobów tekstylnych tworzonych z wielu warstw tkaniny, a także kilka obrazów oraz blisko trzydzieści paneli informacyjnych z fotografiami miejsc, obiektów i motywów charakterystycznych dla kultury tego kraju.

Koniec tego roku zapowiada się mocno filmowo - od 9 do 19 grudnia zaplanowana została czwarta edycja cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego, prezentującego arcydzieła hiszpańskiej kinematografii. Osią tematyczną tegorocznego programu będzie hiszpańskie kino noir lat 40.-70. XX wieku. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji zaskakują aktualnością oraz śmiałością podejmowanych tematów. W programie przeglądu znalazły się m.in.: “Uczta wigilijna” (Luis García Berlanga, 1961), “Nakarmić kruki” (Carlos Saura, 1976) oraz “Zbrodnia na ulicy Bordadores” (Edgar Neville, 1946). Wydarzenie planowane jest stacjonarnie w Warszawie (Kino Iluzjon) i Krakowie (Kino pod Baranami) oraz online na ninateka.pl, więcej informacji: www.fb.me/e/1cs3AZQhL. Przegląd poprzedzi spotkanie z filmoznawczynią i ekspertką kina hiszpańskiego - Dominiką Zielińską (8 grudnia, g. 18:30). Wydarzenie odbywa się związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Luisa Garcíi Berlangi -hiszpańskiego reżysera, scenarzysty, uznawanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii hiszpańskiej, twórcy kina krytycznego, charakteryzującego się specyficznym "berlangowskim" humorem.

Najbliższe plany Cervantesa

Na przełomie 2021 i 2022 roku zostanie opublikowana rozmowa Michała Libery, Marcina Barskiego i Marcina Dymitera, polskich artystów soundartowych, muzyków i kuratorów działań artystycznych, którzy starali się przeprowadzić performance Blackout, według scenariusza opracowanego w latach osiemdziesiątych przez hiszpańskiego artystę i aktywistę, działającego pod pseudonimem Tres. Jak pokazała rzeczywistość, obostrzenia prawne i instytucjonalne uniemożliwiły realizację performansu. W rozmowie autorzy przyglądają się swobodzie wypowiedzi artystycznej i ograniczeniom występującym na styku sztuki i instytucji, w których jest ona prezentowana.

Jak zapowiada dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie - w 2022 roku planowane są wydarzenia kulturalne związane z zagadnieniami takimi jak: percepcja własna i innego (Żydzi sefardyjscy i aszkenazyjscy), wzornictwo świata opakowań (packaging), relacje natura-człowiek-technologia, graniczność.

W styczniu otworzymy wystawę fotograficzną “Descubre Sefarad - odkryj świat Żydów sefardyjskich”, przedstawiającą klimat dzielnic żydowskich różnych hiszpańskich miast, takich jak Ávila, Barcelona, Cáceres, Jaén, Kordoba, Segowia, czy Toledo. Fotografiom towarzyszyć będą teksty dotyczące spuścizny architektonicznej, historycznej, artystycznej i kulturalnej Żydów sefardyjskich w Hiszpanii. Dopełnieniem wystawy będzie cykl spotkań, koncert, a także projekt cyfrowy związany z jej tematyką - dodaje Abel Murcia Soriano.

Źródło:

Materiał nadesłany