EN
24.02.2022, 11:13 Wersja do druku

Warszawa. Hrabal na Elektoralnej/ 54 lata później

7 marca o 19.00 w Mazowieckim instytucie Kultury odbędzie się wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 54. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku głównym gościem wydarzenia będzie Jacek Pomorski – ukrywający się pod pseudonimem literackim autor wydanej w 2021 roku książki Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego. Wieczór zakończy się performansem literacko-muzycznym w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Piotra Garlickiego.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych. W tym roku na Elektoralnej pojawią się: Jacek Pomorski – tajemniczy autor książki Praskie święta radości, pisarz i redaktor Wydawnictwa PIW – Paweł Orzeł, oraz prowadzący rozmowę – Piotr Kofta. Podczas spotkania ujawnimy prawdziwe nazwisko autora książki oraz inne interesujące fakty dotyczące wizyty Hrabala na Elektoralnej. Po rozmowie zapraszamy na część artystyczną – performans literacko-muzyczny na podstawie prozy Hrabala w reżyserii i z muzyką Jacka Jędrasika, który do tego projektu zaangażował Dominikę Ostałowską i Piotra Garlickiego. Jak pisze reżyser: Hrabal to jeden z moich ulubionych autorów. Uważam, że niewielu pisarzy potrafi w tak wrażliwy sposób pisać o okrucieństwach tego świata i tak prosto pisać o rzeczach najbardziej skomplikowanych. Właśnie za to uwielbiam prozę czeskiego geniusza. I właśnie to postaramy się 7 marca pokazać widzom-czytelnikom.

Partnerami wydarzenia są Wydawnictwo PIW i Czeskie Centrum Warszawa. Patronem honorowym jest Ambasada Republiki Czeskiej.

Szczegóły na www.mik.waw.pl i warsaw.czechcentres.cz

Bilety: 20 zł, dostępne w kasie MIK i na mik.waw.pl
Wydarzenie z tłumaczeniem na PJM i pętlą indukcyjną

Źródło:

Materiał nadesłany