EN
02.12.2021, 18:21 Wersja do druku

Warszawa. Grudzień w Domu Kultury Śródmieście

W grudniowym programie warszawskiego Domu Kultury Śródmieście trzy wydarzenia teatralne.

mat. organizatora

Inne aktualności

06.12.2021 | Poniedziałek, 11.00, SCENA NA SMOLNEJ 9
PROGRAM SENIOR – KULTUROMANIA

„Anda! Cóż to za hece”
Monodram muzyczny
Piosenki Andy Kitschmann
Śpiewa: Ewa Makomaska
Przy fortepianie: Aldona Krasucka
bilety: 10 PLN

Prezentacja niepublikowanych wspomnień o Andzie Kitschmann i koncert piosenek autorstwa tej nietuzinkowej artystki. W programie znajdą się utwory pisane między innymi dla Heleny Grossówny, Karola Hanusza, Miry Zimińskiej, czy Ireny Kwiatkowskiej. Anda Kitschmann zaczynała tworzyć na początku XX wieku, kiedy to kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości. Niewątpliwie wyprzedziła swój czas. To ona położyła podwaliny pod gatunek sztuki estradowej, który w okresie 20-lecia międzywojennego osiągnął szczyty doskonałości, a mianowicie monolog muzyczny. W latach 30-tych współpracowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów. Jest autorką ponad dwóch tysięcy piosenek. W koncercie znajdą się najbardziej znane małe arcydzieła estradowe. Został tak pomyślany, by pokazać jak skalę talentu Andy Kitschmnn i rozległe źródła jej inspiracji, poczynając od muzyki węgierskiej, przez hiszpańską, typowo polską a na elementach francuskich kończąc.

Ewa Makomaska – absolwentka PWSFTviT. w Łodzi, od 1994 r. nieprzerwanie aktorka Teatru Polskiego w Warszawie.

Aldona Krasucka – absolwentka Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (1978). Pedagog wokalny, pianistka, wykładowczyni impostacji głosu w Wydziałach Aktorskich Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

12.12.2021 | Niedziela, 11.00, SCENA NA SMOLNEJ 9
PORANEK FAMILIJNY

Teatr Trip „Cudowna podróż”
Spektakl dla dzieci od lat 3
Muzyka: Paweł Szymkowiak
Kostiumy i scenografia: Małgorzata Borycka
Występują: Ewelina Wojtak / Magdalena Pietnoczka, Anna Bączek-Lieber / Kamila Żymła, Marcin Lieber / Paweł Kempa
bilety: 15 PLN

„Cudowna podróż” to historia trójki rodzeństwa, z których jedno nie wierzy w istnienie św. Mikołaja. Siostry obmyślają plan i postanawiają podstępem zabrać brata w tajemniczą podróż, aby odnaleźć Mikołaja i przekonać się, czy istnieje naprawdę. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód, także niebezpiecznych!

12.12.2021 | Niedziela, 17.00, SCENA NA SMOLNEJ 9
20 LAT DKŚ – REKONESANS

Teatrzyk A’la Kabaret „Jakoś idzie po covidzie, czyli o miłości na wesoło i poważnie”
Program poetycko-muzyczny
Scenariusz: Alina Makówka
Reżyseria: Alina Makówka, Lidia Stankiewicz
Opieka muzyczna: Piotr Dylicki, Andrzej Gmitrzuk
Występują: Monika Badura, Piotr Dylicki, Andrzej Gmitrzuk, Grażyna Jarzyna, Danuta Juźwiak, Alina Makówka, Lidia Stankiewicz, Krzysztof Werpachowski
bilety: 10 PLN

Program poetycko-muzyczny przygotowany przez Teatrzyk A’la Kabaret. W programie wiersze i piosenki autorstwa Aliny Makówki i Andrzeja Gmitrzuka.

Źródło:

Materiał nadesłany