EN
06.11.2021, 16:07 Wersja do druku

Warszawa. Gliński do Pietraszaka: Pańska wieloletnia praca zaowocowała znaczącym dorobkiem twórczym

Pańska wieloletnia, konsekwentna praca zaowocowała znaczącym dorobkiem twórczym, który pozwala wpisać Pana do panteonu znakomitych aktorów scen dramatycznych, a także filmu i telewizji - napisał w liście z okazji 85. urodzin Leonarda Pietraszaka wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Leonard Pietraszak / mat. Filmu Polskiego

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji osiemdziesiątej piątej rocznicy urodzin, a także wyrazy głębokiego uznania za dotychczasową działalność artystyczną. Pańska wieloletnia, konsekwentna praca zaowocowała znaczącym dorobkiem twórczym, który pozwala wpisać Pana do panteonu znakomitych aktorów scen dramatycznych, a także filmu i telewizji" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście, którego fragmenty opublikowano na stronie resortu.

Jak wspomniał wicepremier, "już sam początek zawodowej drogi jubilata w Teatrze Polskim oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu był zwiastunem jego wielkich sukcesów". "Bowiem tytułowe kreacje w Szekspirowskim +Romeo i Julii+ czy +Don Juanie+ Moliera spotkały się z dużym uznaniem widzów" - dodał.

Szef MKiDN zwrócił uwagę, że pełnia talentu Leonarda Pietraszaka "wybrzmiała na deskach stołecznych scen, w szczególności Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza, gdzie jako odtwórca pierwszoplanowych postaci w +Detektywie+ w reżyserii Janusza Warmińskiego czy w +Policji+ w oprawie artystycznej Jana Świderskiego, potwierdzał jakość aktorskiego warsztatu". "Nie sposób w tym miejscu pominąć znakomitego Gillesa w spektaklu Marcina Sosnowskiego +Małe zbrodnie małżeńskie", który w każdej odsłonie wprawiał publiczność w zachwyt i podziw" - stwierdził.

Szef resortu kultury wspomniał również o niezapomnianych rolach filmowych i serialowych Leonarda Pietraszaka, wśród których "są m.in. kreacje Pułkownika Krzysztofa Dowgirda w +Czarnych chmurach+, Gustawa Kramera w ekranizacji +Vabank+ czy Karola Stelmacha w +Czterdziestolatku+". "Zaznaczył, że potwierdzeniem imponujących dokonań aktora jest uhonorowanie go Złotym Medalem Zasłużony Kulturze +Gloria Artis+ oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski" - czytamy.

W komunikacie przypomniano, że urodzony 6 listopada 1936 r. jubilat jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. "W latach 1960 – 1965 występował na deskach Teatru Polskiego i Nowego w Poznaniu, a później kontynuował karierę w teatrach stołecznych: Klasycznym i Komedia oraz Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza, z którym związany był przeszło 30 lat (1977 – 2008). Zagrał tam wiele kunsztownych ról w spektaklach takich jak m.in.: +Detektyw+ w reżyserii Janusza Warmińskiego czy +Policja+ w oprawie artystycznej Jana Świderskiego. W pamięć widów zapadła również rola Gillesa w spektaklu Marcina Sosnowskiego +Małe zbrodnie małżeńskie" - napisano.

Dodano, że "w teatrach dramatycznych grał liczne wybitne role, stając się rozpoznawalnym i lubianym aktorem". Szeroka publiczność zapamiętała go dzięki znakomitym wcieleniom w popularnych filmach i serialach. Został uhonorowany m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze +Gloria Artis+ oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski" - przekazano.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka