EN
7.04.2022, 14:05 Wersja do druku

Warszawa. Forum Przyszłości Kultury 2022 pod hasłem „Solidarność i troska”

Po raz kolejny pod hasłem „Solidarność i troska”, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera organizuje Forum Przyszłości Kultury. Tegoroczna edycja została podzielona na dwie części. Pierwsza odsłona potrwa od 20 kwietnia do 3 czerwca i odbędzie się w 12 miejscowościach w całej Polsce. Na finał Teatr zaprasza jesienią do Warszawy. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na platformie VOD Teatru Powszechnego (https://www.vod.powszechny.com/strona-glowna).

Forum Przyszłości Kultury to organizowany od 2017 r. cykl spotkań i dyskusji, a także wydarzeń artystycznych. Od połowy kwietnia do początku czerwca Forum zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – będą to duże i średnie miasta oraz mniejsze ośrodki. Na początku października przeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic.

Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury. – jak podkreśla zespół programowy Forum.

Celem Forum jest znalezienie nowatorskiego projektu dla kultury oraz rozwiązanie problemów, z którymi się mierzy. Kultura jest przez organizatorów rozumiana jako szereg czynników mających wpływ na życie społeczne, kształtowanych zarówno w wielkich instytucjach, domach kultury, jak i w internecie czy na ulicy podczas obywatelskich protestów.

To przekonanie odzwierciedla skład zespołu kuratorskiego, który tworzą aktywiści i aktywistki związane z ruchami społecznymi oraz osoby związane z kulturą. Są to: Agata Adamiecka, Sebastian Cichocki, Karolina Kapralska, Zuzanna Karcz, Iwona Kurz, Paweł Łysak, Amel Mana, Sebastian Słowiński, Igor Stokfiszewski, Paweł Sztarbowski i Janina Świerżewska.

Tegoroczne Forum rozpocznie się 20 kwietnia we Wrocławskim Domu Literatury, od dyskusji pt. „Nowa praktyka kultury”. Iwona Kurz i Sebastian Słowiński, podczas rozmowy z zaproszonymi gośćmi zastanowią się, jak w obliczu kryzysu politycznego, migracyjnego, klimatycznego i uchodźczego należy przedefiniować rolę i działanie instytucji kultury.

Szczegółowy harmonogram wiosennej edycji Forum Przyszłości Kultury znajduje się na stronie wydarzenia: https://forumprzyszloscikultury.pl/2022/start

Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.

Patroni medialni wydarzenia: Noizz, „Krytyka Polityczna”, Magazy „Pismo”, „SZUM” oraz OKO.press.

Źródło:

Materiał nadesłany