EN
23.03.2023, 13:42 Wersja do druku

Warszawa. Finał pracowni BURSA TR 2021/22 oraz nabór do nowej edycji

Właśnie zakończyła się pierwsza odsłona pracowni BURSA TR. Pod kuratorską opieką Doroty Kotas osoby studiujące przeprowadzały performatywne eksperymenty na rzeczywistości i na sobie, zastanawiając się nad określeniem neuroróżnorodności. Wynikiem pracy zespołu jest cykl tekstów pisarki oraz utwory wideo osób uczestniczących.

fot. mat. teatru

Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie? – Dorota Kotas

Co namysł nad różnicami świata zewnętrznego daje nam w wymiarze prywatnym i społecznym? Nie chcąc przyjmować narracji hiperindywidualizmu i „pięknego różnienia się” zespół BURSY zastanawiał się jak komunikować i rozliczać własną podatność na czynniki zewnętrzne. Podatność nieokreślaną jako słabość czy wrażliwość, ale jako neutralna cecha. Czy jest możliwa ucieczka z układu przemocowego decorum – nieprzemilczania własnych przejawów innego odbioru rzeczywistości, emocji, kruchości oraz zachowania siły i sprawczości swojego głosu?

Wynikiem pracy zespołu jest cykl tekstów pisarki oraz utwory wideo osób uczestniczących.

Teksty Doroty Kotas

Więcej informacji o BURSIE 2021/22

Nabór do BURSA 2023/24 „Męskość i miłość”

BURSA TR 2023/24 to performatywne poszukiwania przestrzeni zastępczej dla dominacji, przemocy i braku kontaktu z uczuciami. Inspiracją do działań grupy będzie książka „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” bell hooks. hooks analizuje, czym staje się patriarchat wkradając się w bliskie intymne relacje między osobami, w jaki sposób scementowane systemy przemocy nie pozwalają na szczere spotkanie zarówno z innymi jak i z samym sobą. BURSA TR 2023/24 będzie działaniem na rzecz tworzenia kultury pojednania i terenu wspólnego.

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem, wideo oraz improwizacje. Ćwiczenia będą odnosić się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy BURSY TR będą mieli okazję, opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Aplikować mogą wszystkie osoby studiujące na uczelniach wyższych, niezależnie od kierunku. Rekrutacja (22 marca – 7 kwietnia) odbywa się poprzez formularz internetowy. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 10 kwietnia 2023. Pierwsze zjazdy (kwiecień – maj 2023) będą odbywały się w co drugi wtorek, w godzinach popołudniowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – organizator Stypendium im. Bogny Olszewskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany