EN
25.06.2022, 19:05 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal teatralny „Szlakiem orientalnych opowieści” w pałacu Pod Blachą – od wtorku

Inne aktualności

W pałacu Pod Blachą na Zamku Królewskim w Warszawie od 28 czerwca do 3 lipca odbędzie się rodzinny festiwal teatralny „Szlakiem orientalnych opowieści”. Spektakle prezentowane będą w scenerii stałej wystawy kobierców wschodnich.

"Kameralne spektakle na motywach >Klechd sezamowych< Bolesława Leśmiana z udziałem aktorów Teatru Lalka będą punktem wyjścia dla interaktywnych warsztatów. Wykorzystane w nich przedmioty codziennego użytku w nowej, nietypowej funkcji okażą się zachętą do inspirującej i kreatywnej zabawy w teatr" – czytamy w przesłanej informacji.

Przedstawienia adresowane są dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat.

W programie festiwalu na 28 czerwca zaplanowano spektakl "O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze". Jest to orientalna baśń o miłości, odwadze i poświęceniu. "W baśni pojawią się niesamowite postaci: Dąb-samograj, struga-złotosmuga i ptak Bulbulezar. To właśnie je pragnie mieć Parysada. Czy zły los może się odwrócić?" – napisano w zapowiedzi.

29 czerwca pokazana zostanie "Baśń o Alladynie i lampie cudownej". "Z baśni o Aladynie i o lampie cudownej dowiemy się, jak to możliwe, że niesforny i leniwy chłopiec, syn biednego krawca, stał się wielkim, bogatym i mądrym panem. Jakim sposobem udało mu się przechytrzyć złego czarodzieja, zdobyć serce księżniczki, ocalić siebie i swoich bliskich?" – czytamy w informacji o spektaklu.

30 czerwca widzowie będą mogli obejrzeć "Alibabę i 40 rozbójników".

Jak wyjaśniono, "baśń o Alibabie i czterdziestu zbójcach jest historią o ludzkiej chciwości, ale też mądrości, która ratuje przed najgorszym wrogiem". "To w tej właśnie baśni pojawia się Sezam – skarbiec w skale, który otwiera się po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia" – zaznaczono.

Na 1 lipca zaplanowano pokaz "Baśni o rumaku zaklętym". "To pełna czarodziejskich zaklęć, podniebnych przygód i niebezpieczeństw historia miłości perskiego księcia i bengalskiej księżniczki" – napisano.

2 lipca pokazany zostanie "Rybak i Geniusz". "Baśń o rybaku i Geniuszu to opowieść o sprawczej mocy ufnego serca, o cudownym odwróceniu losu, o tajemnicy zapisanej w przyrodzie – ukrytej przed ciekawością człowieka" – wyjaśniono.

3 lipca widzowie obejrzą "Opowiadania króla Wysp Hebanowych". "Opowiadanie >Króla Wysp Hebanowych< odsłania mroczną i fascynującą tajemnicę pięknej Chryzeidy, żony króla. Seria zaklęć zmienia nieszczęśliwie bieg życia całego królestwa, by następnie odwrócić losy bohaterów i przyczynić się do zaprowadzenia porządku w świecie" – napisano w zapowiedzi.

W przedstawieniach wystąpią aktorzy warszawskiego Teatru Lalka – Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki. Muzykę na żywo wykonywać będą Aniela Blachura i Kajetan Pałęcki. Autorem projektów lalek jest Jarosław Kilian.

Spektakle prezentowane będą codziennie od 28 czerwca do 3 lipca o godz. 11.00.

Źródło:

PAP