Pierwsza odsłona festiwalu poetyckiego “Warszawa wierszy”, rozpocznie się 30 września i potrwa do 9 października.
Poprzez działania składające się na "Warszawę wierszy" organizatorzy chcą budować przestrzeń, w której poezja będzie mogła wybrzmieć ze szczególną siłą w "stolicy polskiej poezji". W programie festiwalu znalazły się m.in. rozmowy i spotkania autorskie, wieczory wierszy, warsztaty poetyckie, wystawy, koncerty i spacery, a każde z nich na wierszach skoncentrowane.
"+Warszawa wierszy+ pomyślana została jako spójny cykl wzajemnie dopełniających się działań artystycznych, edukacyjnych i społecznych, które mają zachęcać do wchodzenia w aktywną i twórczą relację ze słowem będącym fundamentem kultury i podstawowym narzędziem międzyludzkiej komunikacji" - pisze dyrektor festiwalu, Paweł Próchniak na stronie internetowej festiwalu.
Motywem przewodnim wydarzenia będzie hasło "zmysł udziału", zaczerpnięte z wiersza Wisławy Szymborskiej "Rozmowa z kamieniem".
"W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej i chcieliśmy to zaakcentować. Drugim powodem jest siła tego sformułowania. Uważamy, że wyobraźnia, jak mówi Szymborska, jest zalążkiem tego zmysłu udziału. Wyobraźnia pozwala nam uczestniczyć w świecie, pozwala prawdziwie być wobec świata i wobec innych ludzi" - powiedział PAP dyrektor festiwalu, Paweł Próchniak.
Swój udział w festiwalu poetyckim i wydarzeniach towarzyszących zapowiedzieli m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Krzysztof Siwczyk, Anna Piwkowska, Krzysztof Czyżewski, Piotr Mitzner, Anna Bikont i Anda Rottenberg.
"Zależy nam na żywej obecności wierszy. Szukamy form, w których wiersze dawno napisane mogą wybrzmieć w żywy sposób. Dlatego współpracujemy z Akademią Teatralną i środowiskiem aktorskim. Dzięki temu wiersze, które powstały dawno, mogą wybrzmieć w ramach +Warszawy wierszy+. Oczywiście, staramy się oddać głos również żywym poetom i poetkom, którzy tworzą dzisiejszą scenę poetycką" - dodał dyrektor Próchniak.
Podczas festiwalu będzie można także wziąć udział w akcji "podaruj wiersz", prowadzonej przez Fundację Herberta oraz w wydarzeniach przedsięwzięcia "kawa i wiersze", zaplanowanych w wybranych warszawskich kawiarniach. Spis kawiarni dostępny będzie na stronie festiwalu.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej oraz Polski PEN Club.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program dostępny na stronie festiwalu: www.warszawawierszy.pl