21.09.2021, 12:51 Wersja do druku

Warszawa. Dwie produkcje Instytutu Adama Mickiewicza podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Instytut Adama Mickiewicza pokaże dwie produkcje: „Gadające głowy 2021”, uświetniające 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego oraz VR-ową animację pt. „Kosmogonik - adaptację opowiadania Stanisława Lema „Uranowe uszy” ze zbioru „Bajki robotów”, powstałą z okazji obchodów Roku Lema.

fot. mat. organizatora

Film „Gadające głowy 2021”, w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, to szczególny projekt Instytutu Adama Mickiewicza. Powstał z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego i nawiązuje do klasycznego już dzieła reżysera z 1980 r. – dokumentu „Gadające głowy”. Podobnie jak w oryginale, w filmie wybrzmiewają pozornie proste pytania – „Kim jesteś?”, „Czego być chciał?”. Tym razem w roli odpowiadających występują współpracownicy Kieślowskiego, aktorzy z jego filmów, jak np. Irène Jacob, Zbigniew Zamachowski, a także zagraniczni filmowcy, ceniący twórczość polskiego reżysera,
m.in. Asghar Farhadi czy Ildikó Enyedi.

Film realizowany był w czasie pandemii, tradycyjne kamery zastąpił streaming video i komunikatory. Spotkanie z rozmówcami, rozrzuconymi po różnych częściach świata, przyniosło bardzo ciekawy rezultat – spojrzenie na rzeczywistość oczami współczesnych artystów, którzy dzielą się osobistymi refleksjami na temat życia, twórczości i kondycji człowieka.

Jan P. Matuszyński podkreśla - „Celem nie było zrobienie remake'u. Idea, która towarzyszyła mi od początku, to stworzenie współczesnej wariacji w oparciu o niektóre elementy pierwowzoru. Zestaw głosów w tym filmie uważam za naprawdę imponujący. Jakość wypowiedzi, ich głębia i złożoność jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Film w całości zrealizowaliśmy za pomocą narzędzi online - taką stylistykę wybrałem, bo uważam, że czas pandemiczny poniekąd ją narzuca i jest to znak tych czasów”.

Efekty tej współpracy jako pierwsi będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu. „Gadające głowy 2021” będą miały premierę 23 września o godzinie 15.00, w sali Goplana, Gdyńskiego Centrum Filmowego. Pokaz poprzedzi rozmowa z Janem P. Matuszyńskim.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to również miejsce prezentacji projektów eksperymentalnych i nowatorskich, wykorzystujących najnowsze technologie. Jednym
z nich jest współprodukowana przez Instytut Adama Mickiewicza VR-owa animacja „Kosmogonik” przygotowana z okazji setnych urodzin Stanisława Lema.

Jej reżyserem jest Paweł Szarzyński - polski animator i artysta wizualny. Scenariusz napisała Lauren Dubowski we współpracy z reżyserem, a inspiracją było opowiadanie „Uranowe uszy”. Autorzy przy tworzeniu postaci wzorowali się na kultowych rysunkach Daniela Mroza, które przez użycie animacji 3D uzyskały nowy wymiar.

„Technologia VR pozwala na nowo odkrywać światy stworzone kilkadziesiąt lat temu przez Stanisława Lema i odczytywać ich znaczenia oraz sensy z nowej perspektywy” - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Dzięki okularom VR, widz „wchodzi” do głowy tytułowego bohatera - Kosmogonika - wiekowego inżyniera-robota, któremu głosu w polskiej wersji językowej udzielił Arkadiusz Jakubik. Kosmogonik prowadzi nas w podróż na odległą planetę Aktynurię, gdzie waleczne społeczeństwo robotów wykorzystuje naukę i technologię, aby zdetronizować despotycznego władcę.

Kosmogonik to historia uniwersalna i wielopoziomowa nawiązująca do wyzwań współczesnych społeczeństw, opowieść o sile, jaką daje wspólnota i nauka. Mam nadzieję, że wykorzystana przez nas ujmująca umiejętność Stanisława Lema do ukazywania problemów ludzkości z możliwej do przyjęcia, dalekiej perspektywy umożliwi nam spojrzenie na siebie samych bardziej obiektywnie” – mówi reżyser, Paweł Szarzyński.

Gdyńska publiczność będzie mogła oglądać animację przez prawie cały festiwalowy tydzień, we foyer na I piętrze Teatru Muzycznego w Gdyni, od poniedziałku, 20 września, do piątku, 24 września, w godzinach 11.00-19.00.

Producentem animacji jest Kinhouse Studio w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym oraz Aura Films. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło:

Materiał nadesłany