EN
05.08.2022, 10:08 Wersja do druku

Warszawa. Dramat o Karolinie Lanckorońskiej dostępny w ADiT

Agencja Dramatu i Teatru ADiT zachęca do zapoznania się z dramatem „Karolina Lanckorońska i lwowscy profesorowie” Dietera Schenka, sztuką o historyczce sztuki i aktywistce antywojennej, którą los rzucał po Europie w czasie II wojny światowej, zanim osiadła we Włoszech dożywając 104 lat. W tym miesiącu minie 124. rocznica jej urodzin (11 sierpnia) oraz 20. rocznica śmierci (25 sierpnia).

fot. mat. ADiT

Sztukę można zamówić na stronie adit.art.pl.

Natomiast 19 sierpnia (piątek) o godz. 20.00 w Arkadach Kubickiego odbędzie się pokaz spektaklu „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” Elżbiety Lewak w reż. Ewy Makomaskiej. Wstęp wolny, wejściówki w kasie Zamku Królewskiego. 

***

Karolina Lanckorońska i lwowscy profesorowie

Autor: Schenk, Dieter

Tytuł oryginalny: Karolina Lanckoronska und die Lemberger Professoren

Przekład: Szalsza, Marek

Gatunek: Dramat

Szczegóły: sztuka zawiera wykaz źródeł historycznych, z których korzystał autor

Obsada kobiety: 1

Obsada mężczyźni: 8

Szczegóły obsady: + moderator albo moderatorka

Jako pierwsza w Polsce kobieta uzyskała habilitację w dziedzinie historii sztuki. Jej karierę naukową przerwał wybuch II wojny światowej. Jako oficer AK, Karolina Lanckorońska prowadziła niebezpieczną grę z gestapo i narażała życie dla ratowania polskich więźniów. Szczególne znaczenie dla jej życia miała sprawa 25 lwowskich profesorów, zamordowanych przez nazistów. Znała morderców osobiście i po wojnie dostarczyła niemieckiemu aparatowi sprawiedliwości dowody przeciwko nim. Jednak prokuratura w Hamburgu ze względów politycznych skutecznie sabotowała przeprowadzenie postępowania karnego w tej sprawie. Po wojnie Lanckorońska m.in. działała wśród włoskiej Polonii, kontynuowała pracę naukową, przeżyła 104 lata.

W sztuce narracja Lanckorońskiej zostaje rozpisana na dwa głosy: głos, którym komunikuje się z innymi ludźmi (czy to z moderatorem w teraźniejszości, czy z nazistami w trakcie ponownego przeżywania czasów wojny), oraz głos wewnętrzny, komentujący zdarzenia z dystansu czasowego, dzięki czemu odbiorca może głębiej utożsamić się z tą niezwykłą kobietą.

Sztuka została wzbogacona o bogaty wykaz źródeł historycznych, z których korzystał autor. Czyni to z utworu rzetelną, ale i pełną napięć opowieść o kobiecie, która była gotowa położyć na szali absolutnie wszystko. Karolina Lanckorońska i lwowscy profesorowie to dramat, który sprawdzi się artystycznie i wypełni ważną lukę edukacyjną.

Dieter Schenk

Ur. w 1937 r. Studiował administrację publiczną. Doradca niemieckiego MSW. Były dyrektor Krajowego Urzędu Kryminalnego oraz dyrektor ds. kryminalnych w komórce Interpolu przy Federalnej Policji Kryminalnej w Wiesbaden, którą opuścił ze względu na współpracę BKA z reżimami stosującymi tortury. Od 1993 prowadzi badania nad zbrodniami hitlerowskimi, zwłaszcza w Polsce. Od 1998 r. jest profesorem wizytującym Uniwersytetu Łódzkiego i prowadzi wykłady o historii narodowego socjalizmu. Działa w Amnesty International. Od 2002 r. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, od 2012 – Kustosz Pamięci Narodowej w Polsce. Oprócz książek o zbrodniach hitlerowskich pisze powieści, słuchowiska, sztuki teatralne oraz książki dla młodzieży.

homepage autora

Źródło:

Materiał nadesłany