EN
01.12.2021, 17:05 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie sceniczne "Wygnania" M. Ivaszkevicziusa w TR - w czwartek

W TR Warszawa odbędzie się 2 grudnia czytanie sceniczne tekstu "Wygnanie" Mariusa Ivaszkevicziusa w reżyserii Karoliny Szczypek, laureatki wyróżnienia w ramach przyznanej w maju Nagrody Debiut TR 2021 - poinformowała PAP Kaja Stępkowska z TR Warszawa.

"Czym jest doświadczenie migracji? Co to znaczy być migrantem? Jak zbudować nowe życie na wygnaniu? Jak zachować własną tożsamość? Dramat Mariusa Ivaszkevicziusa, opowiadający o wielkiej fali emigracji z Litwy do krajów Europy Zachodniej na początku XXI w. nabiera dzisiaj nowego znaczenia w kontekście kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "w ciągu pierwszych 10 lat z samej Litwy wyjechało do Wielkiej Brytanii i Norwegii ponad 700 tys. osób – jedna piąta całej populacji".

Zaznaczono, że "o fenomenie nowej fali emigracji i jej konsekwencjach opowiada sztuka +Wygnanie+ wybitnego pisarza i dramaturga litewskiego Mariusa Ivaszkevicziusa, który materiał do dramatu zbierał w Londynie", gdzie "rozmawiał z emigrantami, poznawał ich problemy ze zdobyciem pracy, adaptacją i przestępczością".

"Wszystkie historie opisane w sztuce są autentyczne. Osią fabularną jest historia dwóch młodych bandytów z Kowna - Benasa i Wandala, którzy ruszają na Wyspy po złodziejskie złote runo. W rzeczywistości bandytą jest tylko Wandal, Benas to policjant, który ma infiltrować litewską mafię. Na miejscu porzuca jednak swoje zadanie i, zamiast śledzić gangsterów, osiedla się w Londynie na stałe" - czytamy w streszczeniu sztuki.

Zaznaczono, że Ivaszkevieczius "pokazuje panoramę emigrantów, od tych, których życie wyrzuciło na śmietnik, po tych, którzy odnieśli sukces". "Wszyscy są głęboko nieszczęśliwi i zagubieni. Ich skomplikowane losy służą do postawienia pytania o tożsamość mieszkańców Litwy i innych krajów postsowieckich" - napisano.

Podkreślono, że 20 lat po upadku Związku Sowieckiego i odzyskaniu niepodległości "młoda generacja nie utożsamia się ani z sowiecką przeszłością, ani z nową, narodową tożsamością". "Na nowej ziemi bohaterowie zmieniają imiona i tożsamości równie często jak paszporty kradzione innym migrantom" - napisano.

"+Wygnanie+ stało się na Litwie teatralnym przebojem. Spektakl, który wyreżyserował w Teatrze Narodowym w Wilnie Oskaras Korszunovas, grany był w jednej z największych sal widowiskowych na Litwie - w Siemens Arena, mieszczącej 5 tys. widzów" - czytamy w informacji. "W ślad za litewskim przedstawieniem powstały wersje estońska i łotewska, grane z równym powodzeniem" - dodano.

Jak wyjaśniono, czytanie sceniczne sztuki "Wygnanie" przygotuje reżyser Karolina Szczypek, która w tym sezonie jest rezydentką TR Warszawa. "Razem z polskimi aktorami i aktorkami wystąpią w czytaniu aktorzy – migranci z Białorusi, uczestniczący w rezydencji artystycznej w TR Warszawa" - dodano.

Tłumaczenie tekstu - Małgorzata Litwinowicz. Reżyseria czytania - Karolina Szczypek. Dramaturgia - Paweł Sablik. Za wideo odpowiada Jana Moroz.

Wystąpią: Alesia Bardukhayeva-Arol, Andrei Bardukhayeva-Arol, Jan Dravnel, Mateusz Górski, Natalia Kalita i Andrei Novik.

Czytanie rozpocznie się 2 grudnia o godz. 19 w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenie odbywa się w ramach Baltic Transfer Festival.

Po czwartkowym czytaniu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami, które poprowadzi kurator, dramaturg i pełnomocnik dyrektor TR Warszawa ds. programowych Roman Pawłowski. W spotkaniu weźmie udział autor tekstu Marius Ivaszkeviczius.

Źródło:

PAP