EN
24.03.2022, 12:08 Wersja do druku

Warszawa. Bursa TR - warsztaty dla nieneurotypowych i neurotypowych

22 marca rozpoczęły się kolejne warsztaty - BURSA TR przygotowane przez zespół edukacji TR Warszawa, których kuratorką jest pisarka Dorota Kotas. BURSA TR to warsztaty dla nieneurotypowych i neurotypowych, przeznaczone dla osób studiujących. Rekrutacja trwała do 13 marca. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami zespół edukacji TR Warszawa wyłonił 15 uczestników, którzy 22 marca rozpoczęli wspólną pracę w ramach warsztatów. Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - organizator Stypendium im. Bogny Olszewskiej.

fot. mat. teatru

BURSA TR

BURSA TR, czyli warsztaty z cyklu Teren Edu nawiązują do tradycji projektów Teren Warszawa i Teren TR skierowanych do młodych artystek i artystów Warszawy. BURSA TR to pracownia dla osób studiujących niezależnie od kierunku i uczelni, którzy chcieliby sprawdzić się w działaniu performatywnym na scenie zarówno teatralnej jak i każdej innej. Kuratorką tegorocznej odsłony warsztatów jest pisarka Dorota Kotas, z którą wspólnie rozpracowywać będziemy idiom: NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Warsztaty poprowadzą Michał Domański, pedagog teatru oraz Anna Rochowska, pedagożka teatru i koordynatorka zespołu edukacji TR Warszawa.

W warsztatach uczestniczyć będzie psycholog/psycholożka, której obecność zagwarantuje bezpieczne ramy pracy oraz sposoby komunikacji nikogo nie wykluczające i gwarantujące komfort bycia ze sobą.

Czy świat jest raczej zły, czy jest raczej dobry? A może nie jest ani zły ani dobry. Co to za dziwne miejsce – ale tak naprawdę – i kiedy naprawdę zaczyna się wiosna? Czy świat jest kobietą, czy jest mężczyzną? Czy kobiety i mężczyźni istnieją? Czy miałeś kiedyś gadu-gadu? Czy zdecydowałbyś się rozmawiać z kimś, kto ustawił status „napisz do mnie”? – dodatkowe okoliczności: nie znasz ich; jesteś w domu i masz czas. Co napisałbyś tej osobie, jeśli twoja odpowiedź to „tak”? Kiedy ostatnio ci się nudziło? Czego chciałbyś dla siebie, a czego dla innych ludzi? Czy wydaje ci się, że wszyscy chcemy tych samych rzeczy – i co to jest, a ile to kosztuje? Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie? Czy ciebie rozumie ktoś, czy raczej nikt, a czy ty rozumiesz ludzi?

Dorota Kotas

Zjazdy odbywać się będą od marca do czerwca 2022 roku co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Program Teren Edu, realizowany jest przez zespół edukacji TR Warszawa już od kilku teatralnych sezonów, to cykl warsztatów prowadzonych metodami pedagogiki teatru. Na tegoroczny cykl warsztatów program BURSA TR składa się prezentacja różnorodnych technik wypracowanych przez 14 lat prowadzenia działań partycypacyjnych w teatrze. W sezonie 2021/2022 pod hasłem WŁĄCZ PEŁNE SPEKTRUM zajmiemy się tematem neuroróżnorodności. Dorota Kotas, autorka nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia oraz Nagrodą Conrada książki ‘Pustostany” (Wyd. Niebieska Studnia) oraz “Cukrów” (Wyd. Cyranka), towarzyszyć będzie zespołowi w pracy na scenie oraz stworzy tekst, który stanie się bazą do dalszej pracy. Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy i uczestniczki BURSY TR mają okazję, opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców i twórczyń tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię. Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Do programu mogą aplikować studenci i studentki wszystkich uczelni i kierunków zarówno "neurotypowi" jak i Ci o cechach nieneurotypowych.

Źródło:

Materiał nadesłany