EN

17.06.2021, 17:35 Wersja do druku

Warszawa. „Bartek Warzecha / Przedstawienia" w przedsprzedaży i w specjalnej cenie

28 czerwca nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukaże się artbook „Bartek Warzecha / Przedstawienia”. Wychodząc naprzeciw napływającym do nas od wczoraj – a więc od ogłoszenia tej informacji – prośbom czytelników i czytelniczek, postanowiliśmy umożliwić wszystkim chętnym zakup książki w przedsprzedaży.

Inne aktualności

Tylko przez najbliższy tydzień, tylko za pośrednictwem strony internetowej księgarni „Prospero”, w specjalnej cenie 100 zł (cena regularna: 120 zł).

Książkę fotograficzną Bartka Warzechy – zwycięzcy II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej – można kupić już dziś TUTAJ.

Przedsprzedaż trwa przez najbliższy tydzień – do czwartku 24 czerwca, do północy. Nakład wydawnictwa: 500 egzemplarzy.

Wysyłanie „pre-orderowych” egzemplarzy rozpoczniemy w dniu oficjalnej premiery – 28 czerwca. Tego dnia artbooki będzie można jednak odbierać także osobiście w naszej księgarni (od godziny 16:00), do czego gorąco zachęcamy. Tym goręcej, że o godz. 19:00 rozpoczniemy spotkanie autorskie z udziałem fotografa i twórców albumu. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net.

Artbook „Bartek Warzecha / Przedstawienia” to efekt kilkunastomiesięcznych prac zespołu w składzie: Bartek Warzecha (fotografie), Rafał Milach (edycja i sekwencja fotografii), Ania Nałęcka-Milach (projekt graficzny), Agnieszka Kubaś (redaktor prowadząca), Monika Krawul (korekta), Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka Konkursu Fotografii Teatralnej, w ramach którego ukazuje się książka). Wyborowi zdjęć towarzyszy esej Łukasza Zaremby oraz wiersz Małgorzaty Lebdy.

Flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii Gerardus Mercator wydał swój „Atlas” pod koniec XVI wieku. Od tamtej pory suma wizualnych reprezentacji przestrzeni funkcjonować będzie pod nazwą „atlas”. Mogą dziwić te odległe asocjacje, ale to właśnie o atlasie powinniśmy myśleć, trzymając w ręku książkę fotograficzną „Bartek Warzecha / Przedstawienia” – opowieść o świecie, zbudowaną na wzór teatru i z teatralnej materii. Jest to jednak atlas, który – w układzie Rafała Milacha – świadomie podważa dominujące narracje i strategie obrazowania teatru, który staje się próbą wizualizacji i zrozumienia wszechświata oraz teatru właśnie. Opowieść Bartka Warzechy zaczyna się bowiem nie tylko wśród gwiazd i na księżycu, ale też wśród dekoracji i za kulisami. Między jednym a drugim nie ma sprzeczności. Mapa nie udaje tu ściśle wytyczonego terytorium.

Gdzie jest granica między sceną a resztą mechanizmu teatru? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr? Co jest kluczowe w jego doświadczaniu? Co najistotniejsze w przedstawieniach i w przedstawianiu teatru? Pytania te są tematem fotografii Bartka Warzechy i zasadą kompozycji całego albumu-atlasu, którego ambicje nie ustępują marzeniom najstarszych filozofów, kosmologów czy kartografów świata. – Agnieszka Kubaś

Podczas spotkania autorskiego w Instytucie porozmawiamy między innymi o tym, jakie jakości i narracje artbook wydobywa ze zdjęć Bartka Warzechy, jaki teatr wyłania się z takiej formy prezentacji, co było największym wyzwaniem podczas prac nad książką? W rozmowie wezmą udział twórcy oraz zaproszeni przez nich goście, a poprowadzi ją Joanna Biernacka-Płoska. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązującej w IT dyscypliny sanitarnej, a jego transmisję przeprowadzimy także na naszej stronie internetowej oraz w oficjalnych kanałach IT w mediach społecznościowych.

Źródło:

Materiał własny