EN

15.02.2021, 18:25 Wersja do druku

Warszawa. ADiT wydaje "Skraj przepaści" Petera Rextona

Właśnie do sprzedaży trafił sensacyjny dramat Petera Rextona w przekładzie Adama Krajewskiego. Skraj przepaści jest inspirowany wielką polityką w latach 1977-1983, kiedy światu groziła wojna atomowa. Występujący pod pseudonimem amerykański autor polskiego pochodzenia przez ponad 10 lat zbierał materiały, korzystał też z dokumentów odtajnionych przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych i CIA. Dramat został wydany w języku angielskim w USA w 2018 roku.

fot. mat. wydawcy

Autor tworzy głównego bohatera w oparciu o iście westernowy schemat "sam przeciwno wszystkim". Protagonista, Julian Soka, jest polskim pułkownikiem, a zarazem szpiegiem nawiązującym kontakt z amerykańskim wywiadem, dzięki czemu udaje mu się ocalić świat przed nuklearną zagładą. Skraj przepaści to thriller polityczny, którego atmosfera koresponduje z czasami, w których żyjemy − w dramacie panuje duszna atmosfera niepewności i przeczucie zbliżającego się kryzysu...

"Napisałem tę sztukę jako studium archetypu samotnego wojownika. W polskiej literaturze dramatycznej archetyp ten przewija się u Słowackiego w Kordianie, u Mickiewicza w Konradzie Wallenrodzie, w dramatach Wyspiańskiego; pojawia się także w Hamlecie Szekspira. Jeden przeciwko reszcie. W moim dramacie to Julian Soka prowadzi tę walkę. Tym razem jest to walka o najwyższą stawkę – o losy całego świata" - Peter Rexton.

„«Latami przyklejałem na sztabowych mapach symbole grzyba atomowego: niebieskie tam, gdzie uderzenia miały paść z Zachodu, czerwone tu, gdzie miały paść nasze. Nie mogłem nie myśleć, co te grzyby oznaczają». To słowa pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jest jednym z pierwowzorów bohatera tej sztuki" - Andrzej Krajewski, tłumacz.

Peter Rosevski (tworzący pod pseudonimem Peter Rexton) to pisarz i reżyser od lat zgłębiający różne techniki aktorskie oraz reżyserskie. Ukończył Uniwersytet Kalifornijski na Wydziale Teatru, Filmu i Telewizji. Został uhonorowany kilkoma nagrodami za pracę artystyczną, w tym: the Motion Picture Association of America Award, New York Film Festivals Award oraz grantem the Panavision New Filmmaker Program. Uczył się pod kierunkiem oraz współpracował z wielkimi osobistościami współczesnego teatru i kinematografii: Stanleyem Kramerem, Peterem Gruberem, George’em Schaefferem, Gilem Catesem, Jerzym Grotowskim. Jest scenarzystą i reżyserem filmów, m.in. Two Men in L.A., opowiadającym historię spotkania Rosjanina i Amerykanina w Los Angeles i opisującym reperkusje zimnej wojny. Napisaniu monumentalnego dramatu-scenariusza filmowego pt. Skraj przepaści (Edge of the Abyss), w tym skrupulatnemu badaniu dokumentów, poświęcił ponad dziesięć lat.

Andrzej Krajewski − korespondent TVP w Waszyngtonie 1990-1994, redaktor naczelny Przeglądu Reader’s Digest 1994-2001, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 1998-2005, członek Komitetu Wykonawczego FIJ 2001-2004, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy 2003-2005, ekspert KRRiT ds. wolności słowa 2012-2016, redaktor w HaloRadio od 2020 r., autor wielu książek, m.in.: Zasługa dla Polski, poświęconej płk. R. Kuklińskiemu.

Peter Rexton, Skraj przepaści
ISBN: ISBN 978-83-60699-48-5
Oprawa miękka, 252 str.
ADiT, Warszawa 2020

Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany