EN

17.06.2021, 14:43 Wersja do druku

Warszawa. 90. urodziny aktora, reżysera, prezesa ZASP w latach 2005-06, Ignacego Gogolewskiego

Dziś swoje 90. urodziny obchodzi aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-06, wspaniały Człowiek - Ignacy Gogolewski - napisano w czwartek na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

fot. M. Wilma-Hinz/ mat. ZASP

"Z tej okazji życzymy Kochanemu Inkowi długich lat życia, przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności, ludzkiej życzliwości oraz dni pełnych słońca i radości" - czytamy we wpisie.

"W 2018 r. na antenie Polskiego Radia w audycji Groch z kapustą nasz dostojny Jubilat opowiedział Martynie Podolskiej i Krzysztofowi Szusterowi o teatrze, aktorstwie, latach studenckich, blaskach i cieniach tej profesji" - przypomniano na Fb ZASP Dołączono również link do audycji: polskieradio.pl.

"Krzysztof Głogowski napisał kiedyś: sukces jego aktorstwa polega na znakomitym portretowaniu rozdarć wewnętrznych człowieka. Stąd powodzenie nie tylko w tworzeniu scenicznych czy telewizyjno-filmowych postaci z kart Mickiewicza, Słowackiego, Puszkina, Szekspira czy Dostojewskiego. Sukces Antka Boryny w »Chłopach« również na tej właściwości się zasadza. (…) Drugą dominantą jest głos i doskonałe wyczulenie na frazę muzyczną wypowiadanego słowa. Pozwalają one artyście wydobyć całą barwę i piękno wypowiedzi (Krzysztof Głogowski, Mistrz poetyckiego tonuKierunki nr 50/1987)" - czytamy o aktorstwie Gogolewskiego na Fb ZASP.

"I chyba właśnie oto, w tym wszystkim chodzi" - napisano w zakończeniu wpisu.

Źródło:

PAP