EN

4.10.2022, 08:15 Wersja do druku

Wałbrzych. Wracają podcasty u Szaniawskiego

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na reaktywację wyjątkowego projektu internetowego radia SZANIAWSKI. FM. Już w sobotę i niedzielę (8. i 9.10) widzowie będą mieli okazję uczestniczyć na żywo w nagrywaniu podcastu.

fot. mat. organizatora

SZANIAWSKI. FM powstał w samym szczycie pandemii i kolejnych lockdownów, jako jedyna szansa komunikacji z widzami. Podcasty teatru cieszyły się ogromnym sukcesem. W 12 odcinkach wystąpili aktorzy, artyści, zaproszeni goście, a także widzowie. Teatr od dłuższego czasu planował powrót do formuły radiowej. I dzisiaj powracamy do naszego radia proponując wieczór ze słuchowiskiem powstającym na żywo! Forma radiowa przenosi teatr w zupełnie nową przestrzeń wyobraźni, gdzie słowo i dźwięk zastępuje obraz. W przestrzeni teatralnego bunkra, w kameralnej atmosferze publiczność będzie świadkiem nagrywania podcastu. Do tego będzie mogła w nim czynnie uczestniczyć!

Spotkamy się w temacie ulic wałbrzyskich – tych realnych i tych wymyślonych, które od dwóch sezonów na łamach wałbrzyskiej Wyborczej opisuje Seb Majewski. Jest to spotkanie zaplanowane, gdzieś pomiędzy mapą a miastem. Pomiędzy teatrem a radiem. W bunkrze zawieszonym pomiędzy dużą sceną a kameralną. To zawieszenie nam będzie towarzyszyć cały czas. Seb Majewski w swoich felietonach dotyka bardzo delikatnej tkanki miasta – zapisanej na planach i w kartografii, ale także i może przede wszystkim wdrukowanej w pamięć, w historię i herstorię. Mapy są grafiką ludzkich myśli, wyobrażeń, pragnień i rezultatów. Na mapie można zobaczyć i żyły i tętnice. I mózg i kręgosłup. I zawiść. I smutek. I czas. Więc jaka jest ta mapa wrażeniowa Wałbrzycha? Czy przypadkiem nie mówi więcej o ludziach, mieszkańcach niż o wytyczonych ulicach? Majewski skupia się na detalach ludzkich, które w powiększeniu serwują obraz Polski – kraju różnych prędkości, nadziei i szans. „Poczet ulic wałbrzyskich” zaczyna się na Wałbrzychu, a kończy na obrazie dużej części mieszkańców naszego kraju. To opowieść w takiej samej mierze o chodnikach, co o spacerujących po nich przechodniach. Poetyckie i niebanalne ujęcie naszego miasta zderzone z radiową obecnością będzie wyjątkowym doświadczeniem. Autorem adaptacji i reżyserem wydarzenia jest Tomasz Jękot – pomysłodawca pierwszej edycji SZANIAWSKI. FM. Przepisuje on felietony na wartkie sceny, w których główny ciężar kładzie na kolejnym zawieszeniu – pomiędzy unikatowością Wałbrzycha, a jego pospolitym charakterem średniego miasta –  jakich jest dużo pod naszą szerokością geograficzną. Wśród ulic, o których posłuchają widzowie, znalazły się realne i fantastyczne lokacje: plac Grunwaldzki, Nowy Świat, Plac Teatralny, Park Sobieskiego, Ulica Lotników ulica Żytnia, Ulica Lubelska I Beethovena, Ulica Świętej Barbary, Ulica Sztygarska, Ulica Warszawska, Europejka i Ulica Kwitnącej Wiśni. Wszystkich mieszkańców tych adresów zapraszamy do udziału w nagraniu! W bunkrze przed mikrofonami zasiądą Irena Sierakowska, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek oraz Wojciech Świeściak – interpretując wiele postaci, tworząc dźwięki i muzykę na żywo. Podcastowy wieczór będzie okazją do wzruszeń i śmiechu, stworzymy też szansę rozmowy o własnych wspomnieniach i ulicach. Zapraszamy!


SZANIAWSKI.FM : poczet ulic wałbrzyskich
odcinek 1
tekst na podstawie felietonów Seba Majewska, reżyseria: Tomasz Jękot, muzyka: POLPO MOTEL, plakat: Jakub Woynarowski, obsada: Irena Sierakowska, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

Bunkier przy Scenie Kameralnej
8.10. / sobota / 19:15 / premiera!
9.10. / niedziela / 18:00

bilety.teatr.walbrzych.pl

Źródło:

Materiał nadesłany