EN
11.03.2022, 15:25 Wersja do druku

Wałbrzych. Herstory o mieście u Szaniawskiego

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w Dzień Kobiet zaprosił widzów na finałowy pokaz wydarzenia JASNA SPRAWA.

fot. Dariusz Gdesz /mat. teatru

Projekt powstał z inicjatywy wałbrzyszanek, które po obejrzeniu spektakli „Mensch” i „Pilnie kupię biografię” - opowiadających o zawiłej historii przemysłowego miasta i jego mieszkańców, zdecydowały, że czas odnaleźć kobiecą perspektywę dla opowieści o Wałbrzychu. Aktywizacyjny charakter projektu i szczera potrzeba wyrażenia osobistych doświadczeń doprowadziła do spotkania mieszkanek miasta reprezentujących różnorodne pochodzenie (niemieckie, żydowskie, francuskie, białoruskie, ukraińskie i polskie) z artystami teatru. Opowieści rodzinne, prywatne wydarzenia z życia i miejskie legendy składają się na historię powstawania polskiego Wałbrzycha po 1945 roku i jego rozwoju w wielokulturowym tyglu. Wałbrzyszanki opowiedziały o swoim pochodzeniu i o życiu w mieście, które kształtowało swój charakter po wojnie. Jaki był Wałbrzych kiedyś, a jaki jest dzisiaj? Co robimy, żeby był najlepszym miastem do życia? Wielopokoleniowe spotkanie, które zwraca uwagę na kobiecą narrację o mieście, o życiu, o nas. Indywidualne opowieści, które tworzą nasze wspólne Wałbrzyskie Herstory. Wydarzenie sceniczne zwieńczyło kilka miesięcy spotkań i zbierania opowieści o mieście. Na Scenie Kameralnej wystąpiły wspólnie wałbrzyszanki: Monika Bisek-Grąz, Sabina Chrapek, Alla Kowalchuk, Anna Mydlikowska, Teresa Wincek, Elżbieta Polewska, Doris Stempowska, Daniela Wiśniewska, Magdalena Woch, Elwira Zawadzka oraz artyści Tomasz Jękot i Seb Majewski. W całe wydarzenie twórcy wpletli rozmowę z widzami - tak aby każdy miał szansę dołączyć do żywego ARCHIWUM opowieści o mieście.
Sentymentalna podróż do lat młodości, na którą przypadały także lata świetności górniczego miasta; archiwalne fotografie i zapiski; dźwięki doskonale znanych piosenek – wszystko to złożyło się na niesamowity, wzruszający wieczór.

JASNA SPRAWA
koncepcja i realizacja: Monika Bisek-Grąz, Sabina Chrapek, Alla Kowalchuk, Anna Mydlikowska, Teresa Wincek, Elżbieta Polewska, Doris Stempowska, Daniela Wiśniewska, Magdalena Woch, Elwira Zawadzka, Tomasz Jękot, Seb Majewski
Premiera 8.03.2022 na Scenie Kameralnej

Źródło:

Materiał nadesłany