W Teatrze Telewizji 20 stycznia zobaczymy premierę sztuki „Upiory” Henrika Ibsena w reż. Anny Augustynowicz, portretującą rodzinę uwikłaną w przewiny i krzywdy kolejnych pokoleń –poinformowano na Facebooku Teatru Telewizji. Premiera w TVP1 oraz na TVP VOD.
Pani Alving próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec. Akcja sztuki Henrika Ibsena toczy się w wiejskiej posiadłości, gdzieś w zachodniej Norwegii – napisano na stronie Teatru Telewizji. Jak zaznaczono, "przemoc – w jej zniuansowanych, niewidocznych często na pierwszy rzut oka formach – leży u podstaw mitu mieszczańskiej, na pozór ułożonej i dobrze prosperującej, rodziny".
Pięcioosobowy dramat rodzinny w trzech aktach, napisany w 1881 roku, podejmuje temat uwikłania ludzi w "upiorną" przeszłość własnych przodków i dziedziczenia konsekwencji ich czynów i doświadczeń. Upiory przeszłości wciąż powracają, a tak naprawdę nigdy nie odeszły. Każdego z bohaterów toczy ten sam wirus: "grzechy ojców" przechodzące na dzieci, klątwa, synonimiczność ról kata i ofiary - czytamy w informacji o sztuce. Wyjaśniono, że "Ibsen nie tylko demaskuje +małżeńską ekonomię+, ale też punktuje porażkę patriarchatu".
Anna Augustynowicz sięgnęła po klasyczny tekst, aby ze współczesnej perspektywy przyjrzeć się rodzinnej dynamice i mechanizmom zamknięcia jej we własnych metaforycznych upiorach, aby dotrzeć - jak mówi reżyser - do prawdy własnego wnętrza" – napisano na Facebooku Teatru Telewizji, dodając, że reżyserka "chce opowiedzieć tę rodzinną historię z punktu widzenia Osvalda".
"Upiory przeszłości, które zdeterminowały los bohaterów dramatu, otwierają horyzont nadziei odbiorcom utworu. Przeprowadzają przez przestrzeń lęku, żeby w nim nie utknąć. Nakazują porzucenie życia w iluzji (...). Upiory pozwalają przekroczyć próg kryjówki, porzucić obawę przed innymi i przed samym sobą" - wyjaśniła reżyserka, cytowana w informacji.
Przekładu sztuki Henrika Ibsena dokonała Anna Marciniakówna. Scenariusz tv i reżyseria – Anna Augustynowicz. Autorem zdjęć jest Łukasz Gutt. Scenografię zaprojektował Marek Braun, a kostiumy – Wanda Kowalska. Muzykę skomponował Jacek Wierzchowski.
Występują: Maria Pakulnis (Pani Helene Alving), Dawid Ogrodnik (Osvald Alving), Grzegorz Falkowski (Pastor Manders), Weronika Krystek (Regine Engstrand) i Łukasz Lewandowski (Stolarz Engstrand).
Premiera "Upiorów" – 20 stycznia o godz. 20.30 w TVP1 oraz na TVP VOD. Po spektaklu w programie "Postscriptum" rozmowę z twórcami poprowadzi Agnieszka Szydłowska.