EN
30.08.2022, 15:43 Wersja do druku

Szczecin. Wielki Tutrnej Tenorów w Operze na Zamku tuż, tuż

Już w piątek 2 września o 20.00 w Teatrze Letnim im. H. Majdaniec w Szczecinie odbędzie się 22. Wielki Turniej Tenorów zorganizowany przez Operę na Zamku w Szczecinie, pierwszy taki turniej w Polsce. To najbardziej oczekiwane wydarzenie artystyczne sezonu po kilkuletniej przerwie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wylosowaliśmy kolejność występów tenorów, którzy wezmą udział w rywalizacji o nagrodę publiczności – największą liczbę przyznanych róż. Tradycyjnie już pod koniec spotkania goście wykonali wspólnie pieśń „O sole mio”.

fot. Bodek Macal

Lista tenorów 22. Wielkiego Turnieju Tenorów – w wylosowanej kolejności pojawienia się na scenie:

1. Zbigniew Malak, Polska

2. Nazarii Kachala, Ukraina 

3. Bartosz Gorzkowski, Polska

4. Rafał Żurek, Polska

5. Antonio Signorello, Włochy

6. Mihail Mihaylov, Bułgaria 

7. Emil Pavlov, Bułgaria

8. Brendan Sliger, USA

Krzysztof Barczyk – dyrektor Biura Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego:

Jesteśmy świadkami najpiękniejszego wydarzenia artystycznego w województwie zachodniopomorskim. To tutaj prawdziwi artyści mogą rywalizować o względy publiczności, bo nie jest tak, że dyrektor siedzi i wybiera sobie repertuar, który albo się spodoba albo nie. Sami artyści będą naprawdę rywalizowali o róże i kto zbierze ich więcej – wygra. Piękne, chwytające za serce wydarzenie. Warto tego dnia tu być.

Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie:

Jestem szalenie wzruszony, bo powrót imprezy po dwóch latach nieobecności, która w powszechnym głosowaniu jakieś dziesięć lat temu została uznana przez mieszkańców naszego województwa za najbardziej kulturotwórczą, a jednocześnie lubianą, daje satysfakcję. Po pierwsze dreszcz emocji wywołuje to miejsce po remoncie – jest absolutnie zjawiskowe, a szczególnie będzie to widać, gdy późnym wieczorem zaświeci nam się dach. Ta impreza ma też swoją magię dlatego, że tu przychodzi trochę inna publiczność niż na co dzień do opery. Repertuaru nie będę zdradzał, zachęcając do przyjścia i posłuchania i zderzenia się z tą rzeczywistością muzyczną, ale też magiczną rywalizacją, ale wspólnie wybraliśmy fragmenty operowe, operetkowe, pieśni neapolitańskie, które wszyscy Państwo doskonale rozpoznają. To zderzenie tych wszystkich cudownych akcentów wywołuje mrowienie pleców i mam nadzieję, że wystarczy życzyć jedynie dobrego humoru, bo po zadaszeniu amfiteatru pogodą w ogóle nie trzeba się przejmować. Ta rywalizacja ma też ogromną nieprzewidywalność. W rękach każdego z panów jest szansa na sukces, warto więc poflirtować z publicznością, która to doceni wręczając róże. Pewną odmiennością, która, mam nadzieję, jest pozytywnym elementem, jest fakt, że Teatr Letni otwarty został w lipcu, więc nie mogliśmy zorganizować tej imprezy tradycyjnie pod koniec czerwca. Czy nowy termin, czyli początek września, okaże się trafiony, czy wrócimy do czerwcowego? Wolałbym, żeby Państwo zdecydowali, bo każdy z tych terminów ma swoje plusy, wrześniowy na przykład taki, że szybciej robi się ciemno, więc mamy niezwykły anturaż z punktu widzenia scenicznego i artystycznego. Wręczenie pierwszej nagrody odbywa się w sposób ogromnie dostojny, bo przecież nazwa turnieju nawiązuje do tradycji rycerskiej. Najlepszy tenor zostaje pasowany przy pomocy prawdziwego miecza, sam przywiozłem replikę z Malborka (śmiech). Ale nie tylko – pierwsza nagroda to 12 tysięcy złotych, druga – 6 tysięcy złotych i wreszcie trzecia, bardzo ceniona nagroda – od orkiestry Opery na Zamku – 3 tysiące złotych. Najmniej, ale to nagroda przyznana przez muzyków dla tego tenora, kto wykonał utwór najpoprawniej z punktu widzenia technicznego. Publiczność nie wnika w meandry samej techniki śpiewania, natomiast orkiestra to „loża szyderców” (śmiech).

Po kilkuletniej przerwie wracamy z najbardziej oczekiwanym wydarzeniem artystycznym sezonu do wyremontowanego i zadaszonego Teatru Letniego. Po raz 22. tenorzy z różnych zakątków świata zaprezentują się w najpiękniejszych ariach operowych, operetkowych i pieśniach neapolitańskich. Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest wydarzeniem, które od lat wychodzi do Państwa z gmachu teatru w malowniczy plener. Także i w tym roku tenorzy z całego świata zabrzmią pełnym głosem, w pięknym amfiteatrze, w fantastycznej, odprężającej atmosferze. Przez lata formuła turnieju ewoluowała i wzbogacała się o kolejne atrakcje. Jej główna idea pozostała jednak niezmienna. Śpiewacy rywalizują o względy publiczności, która nagradza swojego faworyta symboliczną różą. Triumfuje ten, który zdobędzie największą liczbę kwiatów. A wszystko to podczas jedynego takiego wieczoru w roku w niezwykłej scenerii nowoczesnego Teatru Letniego, oświetlonego feerią barw i wypełnionego najznakomitszą publicznością jaką można sobie wymarzyć. Letnia aura, piękne głosy, porywające arie i pieśni oraz popisowe partie w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku, sprawiają, że szczeciński Wielki Turniej Tenorów nie ma sobie równych!

Realizatorzy:

Prowadzenie Iwona Gacparska, Andrzej Wątorski

Scenariusz Andrzej Wątorski

Realizacja świateł Dawid Karolak, Paweł Kois

Realizacja dźwięku Jakub Skowroński

Realizacja wideo Nyx Media – Grupa Mstudio.net.pl

Obsada:

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie 

Dyrygent Jerzy Wołosiuk

Inspicjenci Marta Miklińska, Maria Malinowska-Przybyłowicz

Źródło:

Materiał nadesłany