EN
16.02.2022, 08:30 Wersja do druku

Szczecin. Warsztaty i literatura w Kanie

Już w najbliższy weekend, w ramach kolejnej odsłony projektu "ona/jej - akademia siostrzeństwa" Teatr Kana zaprasza na dwa wydarzenia.

19 lutego o godz. 11:00 rozpoczną się warsztaty "Granice - spotkanie z asertywnością" prowadzone przez Izę Gawęcką. Będzie to świetna okazja do zmierzenia się ze swoją wewnętrzną niezgodą i rozpoznania sytuacji, w których próbujemy jej nie słuchać.

19 lutego o 18:00 odbędzie się natomiast otwarte spotkanie z literaturą Rebeki Solnit. W ramach formuły long table zaprosimy do wspólnej dyskusji na temat książki "Matka wszystkich pytań". Long table to demokratyczna forma rozmów przy stole, w ramach której każda obecna osoba może zabrać głos w dowolnym momencie.

ona/jej - akademia siostrzeństwa

To cykl spotkań dla młodych osób z doświadczeniem życia jako kobieta – dziewczyn, młodych kobiet, osób trans i niebinarnych. Podczas kolejnych spotkań będziemy rozmawiać o empowermencie i siostrzeństwie, empatii i trosce, edukacji seksualnej, kwestiach tożsamościowych, prawach kobiet i demaskowaniu patriarchatu.

Szczególnie dzisiaj, w obliczu nieustannie dokonywanych opresji na mniejszościach, łamaniu praw człowieka i powszechnej mowie nienawiści, chcemy zaprosić do tworzenia społeczności opartych na równości, empatii i trosce. Społeczności, w których dzielimy się doświadczeniem, wiedzą oraz obawami, a dzięki temu stajemy się sprawcze i odważne.

Audre Lord, amerykańska aktywistka, feministka, lesbijka, pisarka, która walczyła z klasizmem, homofobią, rasizmem i seksizmem, pod koniec lat 70. powiedziała:

„Każda z nas, wskazując przyczynę milczenia, rysuje oblicza własnego lęku - przed pogardą, krytyką, prowokacją, unicestwieniem. Ale myślę, że przede wszystkim boimy się widoczności, bez której nie możemy do końca prawdziwie żyć. W tym kraju, w którym różnica rasowa powoduje trwałe, choć niewypowiadane zaburzenia wzroku (…) I wszędzie tam, gdzie kobiece słowa wołają o to, by ktoś je usłyszał, każda z nas musi zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za szukanie tych słów, odczytanie ich, podzielenie się nimi i zbadanie ich wagi dla naszego życia (…) Możemy się nauczyć pracować i mówić mimo strachu, tak jak nauczyłyśmy się pracować i mówić mimo zmęczenia. Bo tak zostałyśmy zsocjalizowane, żeby większym szacunkiem darzyć nasze lęki niż własną potrzebę języka i definicji; a czekając w milczeniu, aż nadejdzie moment wyzwolenia z lęku, zginiemy pod ciężarem ciszy"

Z wykładu wygłoszonego 28 grudnia 1977 roku w Chicago, z tomu "Siostra outsiderka"

19 lutego, 11:00

zapisy: [email protected]

Granice - spotkanie z asertywnością

Czasami dostrzegamy ją jadąc komunikacją miejską, kiedy indziej zgadzając się na udział w imprezie pomimo zmęczenia albo gryząc się w język "bo nie wypada". Czym jest nasza wewnętrzna niezgoda, jak o niej mówić i gdzie szukać jej przyczyn - o tym wszystkim porozmawiamy podczas warsztatu dotyczącego asertywności, który poprowadzi Iza Gawęcka.

Iza Gawęcka - kulturoznawczyni, trenerka związana ze Stowarzyszeniem Trenerów Organizacji Pozarządowych. Pedagożka teatru, aktorka specjalizująca się w Teatrze Forum, etnodramaturgii i teatrze samorodnym, koordynatorka projektów młodzieżowych. Aktywistka, edukatorka działająca w obszarze praw człowieka i praw zwierząt. Antyfaszyszystka, feministka, anarchistka.

fot. Piotr Nykowski

19 lutego, 18:00 

wstęp wolny 

Seminarium feministyczne - rozczytywanie Rebecci Solnit 

Najnowsza, wydana po polsku, książka Rebecci Solnit pt. „Matka wszystkich pytań” zaprasza do dyskusji o wadze poszczególnych głosów w przestrzeni publicznej. Solnit, autorka ponad 20 książek z pogranicza socjologii, antropologii i polityki, zastanawia się w niej nad miejscem osób z doświadczeniem życia jako kobieta w codziennej debacie, traktując jednocześnie prawo do bycia wysłuchana i usłyszaną jako jedno z największych bogactw współczesnego świata. Do czego może doprowadzić redystrybucja tego bogactwa i kto odczuje ją najbardziej? 

Bywa, że mowa, słowa, głos samodzielnie zmieniają bieg spraw (…) A kiedy słowa przełamują to, co niewymawialne, rzeczy dotąd tolerowane społecznie stają się nie do zniesienia”

Rebeka Solnit w swojej książce „Matka wszystkich pytań” powołuje do istnienia słowa, które są opisem jawnej i ukrytej opresji, której podlegałyśmy/podlegaliśmy i której wciąż podlegamy, każdego dnia godząc się na zawstydzanie, deprecjonowanie, pomijanie, lekceważenie, ocenianie. Godząc się na jedyną słuszną narrację historyczną, na szantaż emocjonalny, na psychiczny i fizyczny gwałt. Na ciągłe przekraczanie naszych granic. I na to, że nikt nas nie uczy, jak te granice rozpoznawać.

Porozmawiajmy o naszych doświadczeniach i naszych historiach. Spróbujmy odkryć, co w nas jest niewypowiedziane i wsłuchać się w to, co milczy w innych. Sprawdźmy które ze słów autorki tej "rewolucyjnej" książki z nami rezonują, z którymi się nie zgadzamy, które są naszą wspólną opowieścią. Spotkajmy się i wysłuchajmy. Od tego zaczyna się zmiana.

Źródło:

Materiał nadesłany