EN
9.03.2022, 11:29 Wersja do druku

Szczecin. „U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej...” - prezentacja publikacji

Opera na Zamku zaprasza na spotkanie prezentujące wyjątkową publikację pt. „U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej. Protokoły posiedzeń Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego (1956–1958)”.

Publikacja pod redakcją Jacka Jekiela i Krzysztofa Kowalczyka powstała przy współpracy Opery na Zamku i Archiwum Państwowego w Szczecinie z okazji jubileuszu 65-lecia teatru muzycznego w Szczecinie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 marca o 11.00 w Galerii O. (otwarte będzie wejście K). Na dziennikarzy czekają naturalnie darmowe egzemplarze.

W spotkaniu autorskim będą uczestniczyli: 

  1. dr Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie – moderator

oraz paneliści:

  1. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prof. US, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  2. dr hab. Eryk Krasucki, prof. US, Instytut Historii Uniwersytetu Szczecińskiego
  3. Aleksandra i Tomasz Nieżychowscy – córka i syn Jacka Nieżychowskiego – założyciela Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej

W 1956 r. narodził się w Szczecinie teatr muzyczny – dzisiejsza szczecińska Opera na Zamku. Impuls do powstania zawodowej sceny muzycznej dała garstka ludzi, której przyświecała wspólna idea, pasja i zamiłowanie do sztuki operowej. Z zebrań miłośników, w których uczestniczyło wiele kluczowych postaci szczecińskiej kultury tego okresu, zachowały się protokoły, wydane w niniejszej publikacji wraz z historycznym opracowaniem. Publikacja traktuje o początkach Operetki Szczecińskiej i pierwszych latach jej działalności. Jest ukłonem w stronę założycieli Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego.

Źródło:

Materiał nadesłany