EN
25.05.2022, 15:47 Wersja do druku

Szczecin. Teatr Lalek „Pleciuga” wydaje książkę

Teatr Lalek „Pleciuga” oraz Wydawnictwo Wolno opublikowali zbiór wierszy pt. „Orkiestra świata” Magdaleny Mrozińskiej z ilustracjami Kasi Walentynowicz. Książka ukaże się przedpremierowo 29 maja w teatrze przy okazji opartego o nią spektaklu „Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki”. Jej ogólnopolska premiera zaplanowana jest na wrzesień.

Ludzkie rozmowy, ptasie trele, szczekanie psów, dzwonki telefonów, hałas ulicy. Zewsząd docierają do nas dźwięki. Nieodzowne tło rozpędzonego świata. Choć tak rzadko mamy okazję się zatrzymać i wsłuchać w otoczenie, natura codziennie, przez okrągły rok, szykuje nam muzyczną ucztę, z niesłabnącym zapałem wprawiając w ruch swoją cudowną orkiestrę.

„Orkiestra świata”, zbiór wierszy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, podzielony na cztery pory roku, jest okazją do wsłuchania się w dźwięki przyrody. Uwrażliwia na naturę, słowo i muzykę. Teksty, bogate w onomatopeje są zachęcają do głośnego czytania i naśladowania dźwięków otaczającego nas świata. Całości dopełniają piękne, nasycone kolorami ilustracje Kasi Walentynowicz.

To pierwsza współpraca Teatru Lalek „Pleciuga” z prestiżowym, wielokrotnie nagradzanym Wydawnictwem Wolno, publikującym dopracowane merytorycznie i wizualnie picturebooki, książki dla dzieci, poezję współczesną, prozę, humanistykę, albumy. Wydawnictwo na stałe współpracuje z takimi autorami jak Marcin Świetlicki czy Iwona Chmielewska, wydaje też wznowienia i nowoopracowane zbiory klasyki literatury (książki autorstwa Jerzego Ficowskiego czy Erny Rosenstein) oraz pozycje mistrzów Polskiej Szkoły Ilustracji.

Twórcy książki „Orkiestra świata”:

fot. Emilia Łapko

Magdalena Mrozińska – pisarka, dramatopisarka, tłumaczka z języka włoskiego. Ukończyła dziennikarstwo oraz filologię włoską na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” w Instytucie Literatury Polskiej UW. Związana głównie z twórczością dla dzieci.

Zadebiutowała w 2013 roku książką dla dzieci „Paskudki słowiańskie”, za którą została nominowana do Nagrody Literackiej Zielona Gąska. Jest również autorką prozatorskiej książki dla dzieci „Czary na Białym” (Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy), wyróżnionej 
w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku 2016. Jej sztuki teatralne były publikowane w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” („Delicja”, „Marylka i mama 
z kałuży”, „Perły i szczypaki”), wielokrotnie nagradzane (m. in. w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w latach 2017, 2018, 2019) oraz realizowane w formach spektakli, czytań performatywnych 
i słuchowisk w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce (m. in. w Teatrze Dramatycznym im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatrze Animacji w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, Teatrze Tęcza w Słupsku, AST we Wrocławiu, Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie).

Prowadzi twórcze warsztaty dla dzieci oraz szkolenia metodyczne dla nauczycieli 
i bibliotekarzy. Obecnie pracuje jako kierownik literacka Teatru Lalek „Pleciuga” 
w Szczecinie.

Kasia Walentynowicz – ilustratorka, graficzka. Autorka ilustracji do książek dla dzieci wydanych w językach m.in. polskim, koreańskim, chińskim, angielskim, katalońskim, hiszpańskim, francuskim. Wydawczyni autorskich gier planszowych dla dzieci o tematyce prozwierzęcej. Projektuje i ilustruje materiały graficzne dla licznych instytucji kultury m.in. dla festiwalu filmowego Kino Dzieci, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Narodowego w Warszawie. Laureatka nagród ilustracyjnych i graficznych, m.in. White Raven 2021, Najlepsza Książka Dziecięca 2020 roku w konkursie Empiku; Grand Jury Prize na BIBF Ananas International Illustration Exhibition 2020 w Pekinie; wyróżnienie graficzne w konkursie KSIĄŻKA ROKU 2021 Polskiej Sekcji IBBY; udział w Wystawie Ilustratorów podczas Bologna Children's Book Fair 2019; portfolio: www.kasiawalentynowicz.com.

Źródło:

Materiał nadesłany