EN

8.11.2021, 15:08 Wersja do druku

Szczecin. Teatr Kana w listopadzie - Scena równoległa

fot. Karol Budrewicz

Już we wtorek, 9 listopada o 18:00, zapraszamy na spektakl Stacja Świadek Teatru Brama. Tuż po nim, 9 listopada o 19:00, odbędzie się spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki Poniemieckie oraz twórcami i twórczyniami spektaklu, w którym poruszone zostaną tematy związane z tożsamością tzw. ziem odzyskanych.

W weekend, 12 i 13 listopada o 19:00 zaprezentujemy spektakl "Sit-down Tragedy", który odznaczony został "Bursztynowym Pierścieniem" za najlepsze przedstawienie ostatniego sezonu. 

Rrównież 13 listopada, w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, odbędzie się premiera spektaklu Chłopaki. Prawo głosu, którego współtwórczynią jest Weronika Fibich. 

15 listopada o 18:00 pokażemy natomiast spektakl Ewy Galicy, Romka Zańki oraz Pawła Niczewskiego A ja żyję bardzo. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami i reżyserką spektaklu. 

SCENA RÓWNOLEGŁA 

Projekt Scena Równoległa zakłada prezentację artystów różnych dziedzin sztuki: aktorów, tancerzy, muzyków, performerów, zespoły zawodowe i alternatywne, doświadczone i poszukujące dopiero własnego języka −podstawowym kryterium jest tutaj, obok interesującej, niekonwencjonalnej i zaskakującej formy, otwartość na eksperyment, gotowość do zmierzenia się z przyzwyczajeniami, bardziej stawianie pytań niż dawanie gotowych odpowiedzi. Spotkanie z artystami jest dla nas okazją do poznania ich sposobu myślenia i metod pracy, rozmowy o kierunkach poszukiwań, podejmowanych tematach, wyborach, wartościach. W ramach Sceny Równoległej w listopadzie zaprezentujemy dwa spektakle: „Stacja Świadek” oraz „A ja żyję bardzo”. 

9 listopada, godzina 18

„Stacja Świadek” - spektakl Teatru Brama 

bilety: 25/30 zł 

Społeczność Goleniowa przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali ich autentyczne historię i poszukamy w nich odpowiedzi na aktualne wyzwania małej społeczności goleniowskiej, gdzie na wigilijnym stole w każdym domu znajdziemy inne potrawy (z centralnej Polski, Podlasia, Wileńszczyzny, Ukrainy). Istotnym elementem spektaklu jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. To repertuar oparty na odnalezionych po wojnie przez mieszkańców Bolechowa (wsi obok Goleniowa) poniemieckich nutach i instrumentach. 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie” oraz twórczyniami i twórcami Teatru Brama. Poruszający reportaż Karoliny Kuszyk oraz spektakl „Stacja Świadek” staną się punktem wyjścia do rozmów o tożsamości Pomorza Zachodniego oraz historii i funkcji przedmiotów i budynków budujących naszą codzienność. 

Spotkanie organizowane w ramach projektu „RegioActive – Aktywizacja Społeczno-kulturalna Regionu” realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) INTERREG VA

Teatr Ósmego Dnia, Poznań 

Chłopaki. Prawo głosu” - premiera spektaklu Kolektywu Kobietostan (Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska, Weronika Fibich, Iwona Konecka)

"Słyszysz? To dźwięk medytacji ommm, która ich niesie daleko za kraty, za morza i lasy, gdzie by się chciało częściej, gdzie wolność powinna znaczyć coś więcej. Powinna znaczyć coś więcej niż podział na męskie i żeńskie."

Połączyła ich wspólna idea ratowania świata przed ciszą. Programowo będą łamać milczenie. Nazwały się Chłopaki. Grają razem od ładnych kilku lat ale nikt ich jeszcze nie słyszał. Może nie chciał słuchać. "Prawo głosu" to ich pierwsza publiczna wypowiedź. Będzie głośno.

15 listopada, godzina 18 

A ja żyję bardzo” - spektakl Ewy Galicy, Romka Zańki i Pawła Niczewskiego 

bilety: 25/30 zł 

“A ja żyję bardzo” to teatralne spotkanie, które wokół twórczości i postaci Piotra Gęglawego (autora licznych tekstów i rysunków zebranych m.in. w tomiku „Gołe Baby”) zbudowali Romek Zańko (założyciel Fundacji pod Sukniami, wieloletni promotor polskich twórców art brut, sztuki naiwnej, osobnej) i Paweł Niczewski (aktor Teatru Współczesnego), przy reżyserskiej pomocy Ewy Galicy.

Aktor Profesjonalny i Aktor Nieprofesjonalny spotykają się na scenie, by ożywić postaci i historie opisane w wierszach. Poznamy Pingwiny, które uczą fruwać Anioły; razem z Ziemniakiem zakochamy się w Grubej Cebuli, a z Wilkiem Adamem, który bał się bać wybierzemy się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Uzupełnieniem poetyckich wizji są także sceny, które ukazują proces powstawania spektaklu. Co wyniknie ze zderzenia tak różnych światów i wrażliwości? Czy teatr ma moc wskrzeszania tych, którzy odchodzą z naszego życia?

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserką i twórcami spektaklu, poświęcone procesowi pracy oraz sztuce osób z niepełnosprawnościami. Poruszone zostaną tematy sztuki naiwnej oraz pracy teatralnej z osobami niezajmującymi się teatrem zawodowo. 

Źródło:

Materiał nadesłany