EN

14.09.2022, 10:22 Wersja do druku

Szczecin. Spotkania z Operą dla seniorów i osób zagrożonych marginalizacją

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na cykliczne „Spotkania z operą”. Warsztaty dotyczące życia i twórczości Stanisława Moniuszki rozpoczną się 19 września. Zaproszeni uczestnicy: młodzież, dorośli i seniorzy – podopieczni ośrodków pomocy społecznej, ośrodków kultury, a także studenci uniwersytetów III wieku z obszarów zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem kulturowym z terenu województwa zachodniopomorskiego.

fot. mat. teatru

Miejsce spotkania: Opera na Zamku w Szczecinie

Cel spotkania: przekazanie uczestnikom unikatowej dla nich wiedzy z zakresu teatru operowego i muzyki, poprzez pokazanie opery od kulis i prezentację twórczości Stanisława Moniuszki w oparciu o dzieła wybrane z archiwalnego i aktualnego repertuaru Opery na Zamku, a także pracę z wykorzystaniem materiałów z archiwum oraz z magazynów kostiumów i scenografii, oraz przez naukę śpiewu jednej z pieśni Stanisława Moniuszki, którą poprowadzi śpiewaczka operowa.

Materiały: audio (mazur z opery „Straszny dwór”, pieśń Prząśniczka, arie: „Paria! Paria!”, „Cisza dokoła”) materiały audio-video (trailer ze spektaklu baletowego „Na kwaterunku”),materiały graficzne (portrety Stanisława Moniuszki autorstwa Czesława Moniuszki, szkic Dworku Moniuszków w Ubielu Napoleona Ordy, grafika banknotu 100 000 zł, rys. Ksawerego Pillatiego przedstawiający Moniuszkę podczas dyrygowania orkiestrą), archiwalia (projekty kostiumów, rekwizytów i scenografii do oper: „Straszny dwór”, „Hrabina” i „Paria”), zdjęcia (fotografie ze spektakli, portrety Stanisława Moniuszki oraz rodzinne, fot. instrumentów, na których grał, zdjęcie orszaku pogrzebowego), manekiny oraz kostiumy, dodatki do kostiumów i rekwizyty ze spektakli opery, tekst do nauki pieśni, karty z opisami zabytkowych, zamkowych przestrzeni opery.

Harmonogram:

19 września - 10.00-13.30 oraz 15.00-18.30

26 września - 10.00-13.30

3 października - 10.00-13.30

10 października - 10.00-13.30 oraz 15.00-18.30

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany