EN

24.11.2021, 09:48 Wersja do druku

Szczecin. Pięć wyjątkowych wydarzeń w Kanie

W najbliższym czasie Teatr Kana zaprasza na pięć wyjątkowych wydarzeń!

- 24 listopada, 18:00

Nowe narracjeczyli prezentacje filmów studentów i studentek Akademii Sztuki oraz spotkanie i dyskusja dotycząca przyszłości kina,

- 27 listopada, 19:00

Naparstki - zdarzenie na obraz i dźwiękczyli performans muzyczny w wykonaniu Bibikings i grupy t.Kanka,

- 28 listopada, 17:00

Projekt: Matka czyli jeden z najgłośniejszych i najbardziej lubianych przez widzów oraz widzki spektakli Teatru Kana,

- 29 listopada, 18:00

Ostatnie pokolenie czyli pierwszy film w ramach Przeglądu Kina Klimatycznego realizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin, Oswajanie Sztuki i Teatr Kana,

- 30 listopada, 18:00

NZWISCHENDRINDRAUSSEN (POMIĘDZYWŚRODKUINAZEWNĄTRZ) czyli kino teatralne, a dokładnie premiera zapisu spektaklu zrealizowanego w ramach projektu TRANS-MISJA oraz dyskusja z twórcami i twórczyniami.

Tymon Wyciszkiewicz

24 listopada, 18:00 

wstęp wolny 

NOWE NARRACJE 

W 1982 podczas festiwalu w Cannes Wim Wenders zaprosił kilkunastu reżyserów i reżyserek (m.in. Seidelman, Godard, Spielberg, Herzog, Fassbinder) do hotelowego, tytułowego "Pokoju 666", by każdy z nich mógł dać własną odpowiedź na pytanie o przyszłość kina. Prawie 50 lat po tej realizacji, w nawiązaniu do myśli G. Delezue (Kino. Obraz-Ruch, Obraz-Czas) zapraszamy do wspólnych rozważań: Czy potrzebny jest trzeci przełom? Czy przekraczanie języka filmowego, w tematach i formie potrzebne jest widzom? Jak strategie artystyczne, inne formy sztuki (nie tylko wizualnej) mogą uratować kino? 

Wieczór rozpocznie się od prezentacji filmów studentów Akademii Sztuki: Karoliny Brzozowskiej, Martyny Pasternak, Michała Doroszenko, Radomira Majewskiego i Tymona Wyciszkiewicza. 

W rozmowie na temat zaprezentowanych prac oraz tematu przewodniego udział wezmą:

Magdalena Szymków – reżyserka, wykładowczyni na Katedrze Filmu Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zbigniew Bzymek - polsko-amerykański reżyser filmowy i artysta wideo.

Adam Majiczek – wykładowca na Katedrze Filmu Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pomysłodawca/prowadzący: Adam Majiczek

Partner projektu: Ośrodek Teatralny Kana 

Wszystkie odegrane role
Scenariusz i reżyseria: Michał Doroszenko
Ten krótkometrażowy film eksperymentalny to efekt współpracy trójki przyjaciół, będących zarówno jego aktorkami i aktorem jak i bohaterkami i bohaterem. Punktem wyjścia fabuły jest zbliżająca się nieuchronnie przeprowadzka – główne postaci od kilku miesięcy nie mogą znaleźć pracy, przez co zalegają z czynszem za wspólne mieszkanie. Scenariusz powstał na bazie improwizacji wokół problemów młodego pokolenia. W toku pracy stopniowo zacierały się granice między planem zdjęciowym a rzeczywistością.


Bardo
Scenariusz i reżyseria: Tymon Wyciszkiewicz

Redukcja montażu, starannie dobrane kadry, warstwa dźwiękowa - wszystko to układa się w niemal medytacyjną opowieść. Luźna, epizodyczna struktura wymaga od widza uruchomienia własnych skojarzeń i interpretacji lub porzucenia oczywistych praw narracyjnych na rzecz zatopienia się w dziele. Nie oznacza to jednak, że kompozycja została całkowicie zaniechana. Podróż w jaką udajemy się wraz z filmem "Bardo", ma zarówno początek jak i swój wyraźny koniec, a film czerpie swoją siłę z upływu czasu. Bardo jest w końcu stanem przejściowym.

Sandra 
Scenariusz i reżyseria: Martyna Pasternak

Martyna Pasternak przygląda się tuzom filmu dokumentalnego, budując własny oryginalny język narracji. Pozornie uczestniczymy w beznamiętnej obserwacji życia młodej matki. Odliczamy kolejne wypalone papierosy, odnotowujemy codzienne rytuały związane z opieką nad dziećmi. Autorka umiejętnie skraca dystans między widzem a swoją bohaterką. Niepostrzeżenie Sandra przeistacza się z filmowego tematu w człowieka z krwi i kości, którego życie porusza nas do głębi.


Granice 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Brzozowska
Intymny, dokumentalny film o pasji, oczekiwaniach i relacjach między ojcem i synem. Filmowe napięcie budowane jest przede wszystkim obrazem, skupionym na kolorze, mikrozdarzeniach i atmosferze. Choć wydawać się może, że to postać młodego mężczyzny znalazła się w centrum zainteresowania, podskórnie czujemy, że prawdziwym bohaterem jest tu jednak ktoś inny.

Radomir Majewski interesuje się połączeniem technologii i filmu. Obszarem jego działania są filmy 360 i przede wszystkim VR. Na prezentację przygotowuje nowy film, nad którym pracuje w ramach programu swoich studiów w Katedrze Filmu Akademii Sztuki w Szczecinie. 

27 listopada, 19:00

Naparstki - zdarzenie na obraz i dźwięk 

bilety: 20 zł 

piosenki, które chronią przed bólem

miniaturki muzyczne opowiadające o skrawkach życia

28 listopada, 17:00 

Projekt: Matka 

bilety: 25/30 zł 

29 listopada, 18:00 

Ostatnie pokolenie - Przegląd Kina Klimatycznego 

wstęp wolny 

Ostatnie Pokolenie 

reż. Maciej Borowy

Polska 2021 

Film opowiada o Jance, która budzi się codziennie rano ze świadomością nadchodzącego końca świata. Aktywizm okazuje się formą działania dającą jej siłę i nadzieję. Wśród krajobrazu kopalni węgla brunatnego dociera do niej, że jest gotowa zrobić wszystko, by zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej.

Przegląd kina klimatycznego to inicjatywa szczecińskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, realizowana we współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana. W ramach przeglądu pokazane będą filmy, dotyczące kryzysu klimatycznego i związanego z nim aktywizmu młodzieży w Polsce i na świecie. Pokazom towarzyszyć będą rozmowy z osobami aktywistycznymi oraz wystawa transparentów i dokumentacji z protestów klimatycznych w Szczecinie. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Projekt „Przegląd kina klimatycznego” jest finansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2021 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin. 

30 listopada, 18:00

NZWISCHENDRINDRAUSSEN

wstęp wolny 

Sabine Maier i Yogi Mohr pracują jako akrobaci i komicy od 1988 roku. Po ukończeniu Szkoły Sztuk Performatywnych "Fooltime" w Bristolu (Wielka Brytania) i Szkole Cyrkowej "Ecole sans Filet" w Brukseli podróżowali po całym świecie jako duet "Die Maiers". Są doskonale znani na niemieckiej, francuskiej i amerykańskiej scenie cyrkowo-teatralnej. Ich niepowtarzalny styl łączący elementy klaunady, mimu i akrobatyki miał znaczący wpływ na kształt wielu produkcji we współczesnym cyrku.

W spektaklu Pomiędzywśrodkuinazewnątrz publiczność podgląda życie Pana i Pani Maier w ich odizolowanym domowym świecie. Codzienne powtarzalne czynności przebiegają w cieniu tęsknoty za czasem świetności – światowych tourne, ukłonów, kwiatów, oklasków… Czekając na telefon, uwięzieni między kuchnią, sypialnią i ciasnym prysznicem, usiłują nie wyjść z wprawy: ćwiczą muzyczne partie i planują występy, nieustannie wchodząc sobie przy tym w drogę. W pewnym momencie pojawia się pytanie: czy istnieje jeszcze świat poza Twoim własnym? Czy „podglądacze” są obecni naprawdę, czy tylko w wyobraźni? Co definiuje dobre życie: czerwony dywan czy stara kanapa? Ostatni czas zamknął nas wszystkich w domach, wymusił rezygnację z występów, festiwali, podróży, uśmiechów i oklasków tłumów. Pozostaliśmy sami ze swoim życiem. I warto mu się przyjrzeć bliżej – jest co odkrywać.

TRANS-MISJA to pilotażowy program współpracy kulturalnej on-line pomiędzy Ośrodkiem Teatralnym Kana i Schloss Broellin e.V.

Oba ośrodki wybierają i realizują wydarzenia artystyczne (w formule live i/lub online) dedykowane polskim i niemieckim mieszkańcom Euroregionu. Dzieląc się różnymi obszarami swojej działalności zapraszają twórców, widzów i odbiorców do nowego rodzaju sąsiedzkiej bliskości – bez względu na dzielącą ich odległość.

Projekt „TRANS-MISJA” (Nr. FMP-0438-20-C) jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Źródło:

Materiał nadesłany