EN

14.05.2021, 13:05 Wersja do druku

Szczecin. Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" z udziałem publiczności

Po długiej przerwie i spotkaniach z Widzami jedynie online Opera na Zamku w Szczecinie wraca do gry z udziałem widowni!

Zapraszamy na sobotę 22 maja na koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Tym, którzy nie powrócili z morza...,podczas którego dźwięki, światło i sceneria wzajemnie się uzupełniają, tworząc unikatową artystyczną przestrzeń.

Fot. Włodzimierz Piątek

Koncert odbędzie się o 21.00. Koncertowi towarzyszyć będzie tradycyjny ceremoniał morski: warta studentów Akademii Morskiej i wybijanie szklanek.

Bilety w cenie 30 (ulgowy) i 40 złotych (normalny) można kupić w kasie Opery na Zamku lub drogą internetową, przez stronęwww.opera.szczecin.pl

Koncert z cyklu Tym, którzy nie powrócili z morza…, odbywający się corocznie w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. W tym roku usłyszymy Agnus Dei Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda. Agnus Dei Barbera jest transkrypcją na chór mieszany a cappella znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki. Utwór ten stanowił ścieżkę dźwiękową do wielu filmów, w tym słynnego Plutonu w reżyserii Olivera Stone'a. Wersja, którą usłyszymy jest kompilacją obu utworów, łączącą brzmienie instrumentów smyczkowych i chóru. Pracę nad Requiem C-dur Gounod rozpoczął w 1889 r., poruszony śmiercią swojego pięcioletniego wnuka. Ukończone dwa lata później dzieło było jednocześnie ostatnim utworem kompozytora. Po prawykonaniu w 1894 r. pisano: "Muzyka sakralna osiągnęła jeszcze jedno arcydzieło". Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią, kompozycja przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie, o czym świadczy m. in. majorowa tonacja. "Wszystko jest melodyjne, zrozumiałe, ufne i spokojne w tej kompozycji, wypełnione pociechą i światłem".

W wykonaniu artystów Opery na Zamku usłyszymy wersję na solistów, chór, kwintet smyczkowy, harfę i organy opracowaną przez Henri Büssera – ucznia kompozytora.

Obsada:

Marzena Wiencis-Mamrot – sopran

Małgorzata Zgorzelska – alt

Ruslan Bilchak – tenor

Grzegorz Pelutis – bas

Olga Bilas – organy

Chór i Orkiestra Opery na Zamku

Dyrygent – Małgorzata Bornowska

Inspicjent – Maria Malinowska-Przybyłowicz

Koncert, zgodnie z zaleceniami rządu, odbywa się w reżimie sanitarnym. Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane. Liczba – 300. Wejście na koncert tylko od ulicy Ku Słońcu, główną bramą Cmentarza Centralnego, od 20.00. Zalecamy zakrywanie ust i nosa maseczką przez cały czas przebywania na terenie koncertu. Podczas wejścia i wyjścia z terenu prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości min. 1,5 metra. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem koncertu oraz pobranie i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Oświadczenie należy przekazać obsłudze widowni przy wejściu na teren koncertu.

Regulamin: https://tiny.pl/rvbdf

Oświadczenie do pobrania: https://tiny.pl/rv1cl

Źródło:

Materiał własny