EN

10.01.2022, 11:51 Wersja do druku

Szczecin. Jacek Jekiel wyróżniony na Gali Biznesu

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku został Osobowością Kultury. Podczas jubileuszowej XX Gali Biznesu Kapituła Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin” przyznała tylko jedną taką nagrodę.

fot. Sebastian Wołosz

Tradycyjnie w wydarzeniu uczestniczą środowiska gospodarcze Szczecina i regionu, zaprzyjaźnione organizacje gospodarcze, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych. Gala ma na celu integrację środowisk, stanowienie platformy do wymiany myśli, kontaktów, aktywną współpracę oraz wpływ na rozwój regionu w aspekcie przedsiębiorczości, edukacji i kultury. Oprócz przedsiębiorców w ceremonii wręczania nagród udział wzięli m.in: marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Jacek Jekiel to historyk i publicysta, samorządowiec, jeden z założycieli Północnej Izby Gospodarczej. W latach 2000/2001 wiceprezydent Szczecina, od 4 stycznia 2013 r. dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, od 22 października 2013 r. pełniący obowiązki dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie. Od 1 października 2014 r. dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Jacek Jekiel przeprowadził gruntowną przebudowę Opery na Zamku w Szczecinie, która unowocześniła teatr i zapewniła mu optymalną funkcjonalność w Zamku Książąt Pomorskich. Modernizacja kosztowała blisko 75 milionów złotych. Nowy teatr stał się jednym z najnowocześniejszych scen teatralnych w Polsce. Sezon inauguracyjny 2015/2016 obfitował w premiery i wydarzenia specjalne – Opera rekordowo zaprezentowała aż 7 premier, w tym polskie prawykonanie opery „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena, które po raz pierwszy w historii szczecińskiego teatru muzycznego zdobyła prestiżową Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy spektakl”. Wydarzenia Opery na Zamku w Szczecinie są nowatorskie, intrygujące i oryginalne, teatr może poszczycić się wieloma prapremierami, a uczestniczą w nich często śpiewacy występujący na najlepszych scenach operowych Polski i świata.

Za dyrekcji Jacka Jekiela Opera na Zamku wystawiła między innymi premierę międzynarodowego plenerowego superwidowiska „Pajace” Leoncavalla w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego. Wzięli w nim udział artyści operowi oraz międzynarodowy chór amatorów. Spektakl można było obejrzeć w scenerii Teatru Letniego, a później w Stralsundzie. Teatr może pochwalić się prapremierą światową opery "Guru" Laurenta Petitgirarda. Za pulpitem dyrygenckim stanął podczas tego niezwykłego wydarzenia sam wybitny francuski kompozytor. Teatr wystawił polską prapremierę „Procesu” Philipa Glassa w reżyserii Pii Partum pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka, spektakl baletowy „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii Roberta Glumbka, „Wieczór baletów polskich” w choreografii Roberta Bondary i Paola Mangioli, wystawił w kraju i za granicą polską prapremierę „Requiem wojennego” Benjamina Brittena na 3 orkiestry i 5 chórów (kierownictwo muzyczne – Jerzy Wołosiuk). W teatrze odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal „Tanztendenzen”. Spektakle Opery na Zamku otrzymały takie nagrody jak: „Bursztynowe Pierścienie” dla najlepszych spektakli sezonu, zdobywają także entuzjastyczne opinie recenzentów, także zagranicznych, między innymi: „Ruchu Muzycznego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej”,Mitteloge.de, „Opernwelt”, „Dance Europe”, „Forum Opera”. Przedstawienia uczestniczą w festiwalach krajowych i zagranicznych. „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena zostało pokazane na XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym, który ściąga do Bydgoszczy sympatyków sztuki operowej z całej Polski, oraz na III Międzynarodowym Festiwalu Oper Kameralnych w Operze Kameralnej w Sankt Petersburgu w 2018 r. – jednym z najważniejszych wydarzeń operowych w życiu kulturalnym tego miasta. W 2019 r. spektakl ten można było zobaczyć podczas pierwszego Biennale THEATER HANSE w teatrze Vorpommern w Stralsundzie. Na festiwalu pokazano najbardziej znaczące pod względem artystycznym spektakle teatrów z regionu Morza Bałtyckiego (z Sankt Petersburga, Wilna, Berlina, Tartu, Oslo). Premiery Opery na Zamku zdobywają nominacje i nagrody w corocznych Teatralnych Nagrodach Muzycznych im. Jana Kiepury. W artystyczny pejzaż Szczecina wpisały się corocznie organizowane przez teatr koncerty „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, które odbywają się na Cmentarzu Centralnym czy "Sierpniowe Przełomy". Wielki Turniej Tenorów jest corocznie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Szczecinie. Opera na Zamku organizuje też w nadmorskich kurortach Letnie Festiwale Operowe.

W pandemicznym 2021 r. Opera na Zamku zrealizowała nowatorskie kameralne premiery: „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” na motywach opery Czajkowskiego w reżyserii Pii Partum, spektakle baletowe „Wizje miłości / Mity” w choreografii Zofii Rudnickiej i „Świecie dziwny / Coming Together” (choreografia: Robert Glumbek i Kevin O’Day, kierownictwo muzyczne drugiej części – Jerzy Wołosiuk). Projekt „Coming Together” był po raz pierwszy w Polsce realizowany jako spektakl baletowy, po raz pierwszy przetłumaczono też tekst na język polski. Jesienią udało się wystawić długo wyczekiwaną premierę „My Fair Lady” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.

Dzięki Jackowi Jekielowi Opera na Zamku otrzymała blisko 3 mln euro na polsko-niemiecką sieć teatralną. Głównym celem sieci viaTEATRI było podniesienie poziomu artystycznego i polepszenie wyposażenia technicznego trzech teatrów uczestniczących w sieci, by pozyskać więcej widzów. Oferta sieci obejmuje m. in. wspólne produkcje teatralne i występy gościnne oraz inscenizacje teatralne. Opera na Zamku bierze także udział w Polsko-Niemieckich Dniach Teatru.

W 2019 r. Jacek Jekiel był koordynatorem Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim. Punktem kulminacyjnym był pokazany jesienią w Operze na Zamku Festiwal Moniuszko Inspiration! (czyli Moniuszko na jazzowo, folkowo, sakralnie etc., Międzynarodowa Gala Operowa – oraz, jako zwieńczenie tego niezwykłego projektu, koncert nadzwyczajny śpiewaczki Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego przy fortepianie).

Dyrektor Opery na Zamku jest także inicjatorem „Ruchu na rzecz Ruchu”, zmierzającego do utworzenia na Akademii Sztuki w Szczecinie nowego kierunku pod nazwą: taniec, specjalność: taniec współczesny, dającemu tancerzom możliwość nauczania po zakończeniu swojej krótkiej kariery zawodowej.

Jacek Jekiel jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Źródło:

Materiał nadesłany