EN

12.07.2021, 14:41 Wersja do druku

Szczecin. Gościnna "Kolacja dla głupca" we Współczesnym

Inne aktualności

Dziś (poniedziałek), a także jutro (wtorek) będzie można wziąć udział w „Kolacji dla głupca". Gdzie? W Teatrze Współczesnym. W poniedziałek i wtorek o godzinie 20.15.

Tytułowa „kolacja dla głupca" ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zapraszają wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera,

Jak to często w komediach bywa nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do zaplanowanej kolacji, a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona przeradza się w arcyzabawny spektakl. W komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady.

„Kolacja dla głupca" to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów! To znakomita gra aktorska, wartka, zabawna akcja i zaskakujący finał.

W spektaklu wystąpią: Cezary Żak, Bartłomiej Topa, Małgorzata  Pieczyńska, Agnieszka Więdłocha/Marta Chodorowska, Witold Dębicki, Michał Zieliński.

- Komedia w teatrze wymaga zegarmistrzowskiej wręcz precyzji i specyficznych predyspozycji aktorskich - podkreśla Wojciech Adamczyk, reżyser spektaklu. - Aktor komediowy musi być wysokiej klasy profesjonalistą, by w wybitnym stopniu panować nad formą sceniczną. Musi posiadać poczucie humoru, świadomość absurdu pomagającą dostrzegać paradoksy oraz znajdywać niekonwencjonalne rozwiązania oraz wyczucie czasu i słuch muzyczny do perfekcyjnego sterowania słownymi i sytuacyjnymi efektami komediowymi. Wzruszyć widza lub wstrząsnąć nim jest o wiele łatwiej . Często temat sztuki bywa tak porażający, że nie wiadomo, czy doznania estetyczne należy zawdzięczać anegdocie czy też artystycznemu jej przetworzeniu. W komedii efekt ten trzeba zawsze wypracować. Dowcip może powiedzieć na scenie tylko w jeden sposób - i tego sposobu szukają aktorzy, reżyser, scenograf.

„Kolacja dla głupca" to sprawnie wyreżyserowane przedstawienie, dwie godziny doskonałej zabawy. To farsa, która szlachetnością gry wznosi się na wyższy poziom. A serwowana dawka humoru osiąga wówczas siłę eksplozji.

Tytuł oryginalny

Pójdź na „Kolację dla głupca"

Źródło:

Głos Szczeciński Nr 159

Autor:

Bogna Skarul