Logo
Aktualności

Szczecin. Agnieszka Nagórka nowym zastępcą ds. artystycznych Opery na Zamku

13.05.2025, 14:52 Wersja do druku

Opera na Zamku w Szczecinie informuje, że nowym zastępcą dyrektora ds. artystycznych została ceniona dyrygentka Agnieszka Nagórka. W konkursie wzięło udział 11 kandydatów z Polski i zagranicy.

fot. Simona Skrebutėnaitė

Agnieszka Nagórka: „W moim postrzeganiu sztuki szczególne miejsce zajmuje dialog tradycji z nowoczesnością. Wierzę, że teatr operowy może być miejscem spotkania różnych światów — repertuaru klasycznego i muzyki współczesnej, uznanych dzieł i nowych głosów, twórców lokalnych i międzynarodowych. Opera na Zamku — scena z unikatową historią i dynamicznym zespołem — zasługuje na atrakcyjny, odważny, ale i odpowiedzialnie nakreślony program artystyczny, łączący wysoki poziom wykonawczy z otwartością na nowe środowiska odbiorców. Dzięki bogatemu doświadczeniu pracy pedagogicznej m.in. w Akademii Muzycznej w Poznaniu mam świadomość ogromnej roli edukacji w kształtowaniu publiczności i jej gustów. Zależy mi na budowaniu mostów między sceną a widownią — pragnę wzmacniać te więzi poprzez projekty edukacyjne, otwarte próby, spotkania i rozmowy o sztuce, a także działania o charakterze społecznym. Opera na Zamku w Szczecinie to instytucja artystyczna o nieprzeciętnym potencjale. Mam głęboką świadomość roli, jaką pełni w kształtowaniu życia kulturalnego miasta i regionu. Jako zastępca dyrektora ds. artystycznych chciałabym nie tylko pielęgnować jej najlepsze tradycje, ale także otworzyć ją na nowoczesne formy teatru muzycznego i utalentowanych młodych twórców. Pragnę, aby Szczecin stał się miejscem powstawania odważnych, pięknych i poruszających przedstawień — tworzonych z myślą o dzisiejszym widzu, ale zakorzenionych w bogactwie operowej tradycji”.

Biogram artystyczny:

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Antoniego Wita. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów Operowych we włoskim Orvieto. W latach 2002-2013 związana jako dyrygent z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, debiutowała na tej scenie premierową realizacją opery „Faust” Księcia Antoniego Radziwiłła, wraz z Adamem Hanuszkiewiczem (reżyseria) i Franciszkiem Starowieyskim (scenografia). W Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotowała wiele realizacji operowych, m.in polskie prawykonanie opery „Gracze” Dymitra Szostakowicza / Krzysztofa Meyera, we współpracy z kompozytorem Krzysztofem Meyerem i „Andrea Chenier” Umberto Giordano wraz z Mariuszem Trelińskim (reżyseria). Jako kierownik muzyczny przygotowała na tej scenie liczne premiery operowe oraz baletowe (m.in. „Wolny strzelec” Webera, „Jaś i Małgosia” Humperdincka, „Sen nocy letniej” Mendelssohna, „Stanisław i Anna Oświecimowie” Karłowicza, „La Sylphide” Løvenskjolda, „Niebezpieczne związki” Maskatsa) oraz realizowała kierownictwo muzyczne spektakli, m.in. „Nabucco” i „Otello” Verdiego, „Cosi fan tutte” Mozarta, „Lady Makbet mceńskiego powiatu” Szostakowicza, „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego. Poprowadziła megawidowisko „Cyganeria Pucciniego” w Starej Gazowni w Poznaniu w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. W ramach współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu przygotowała i prowadziła spektakle repertuaru operetkowego i musicalowego, m.in. „Wesoła wdówka” Lehara, „Zemsta nietoperza” Straussa, „Hello Dolly” Hermana, „Skrzypek na dachu” Bocka, „Zakonnica w przebraniu” Menkena, „Evita” Webbera. Współpracowała z Operą Krakowską, Operą Śląską, Operą Nova w Bydgoszczy, Filharmonią Narodową, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Częstochowską. W przebiegu dotychczasowej kariery współpracowała m.in. z reżyserami Mariuszem Trelińskim, Maciejem Prusem, Adamem Hanuszkiewiczem, Michałem Znanieckim, Pawłem Szkotakiem, Sebastianem Gonciarzem, Marią Sartovą, Arturem Hoffmanem, Wiesławem Ochmanem, choreografami: Krzysztofem Pastorem, Henrykiem Konwińskim, solistami: Grażyną Brodzińską, Damianem Aleksandrem, Edytą Krzemień, Januszem Radkiem, Małgorzatą Walewską, Mariuszem Kwietniem, Arturem Rucińskim, Joanną Woś i in. Na zaproszenie Klassik Radio w Hamburgu, zrealizowała liczne trasy koncertowe wiodące przez najsłynniejsze sale Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Szwecji i in. prowadząc koncerty złożone z przebojów muzyki filmowej, operetkowej oraz klasyki muzycznej, zarejestrowane później na płytach CD pn. „Proms” oraz „Die besten Klassik Hits”. Od 2009 roku prowadzi działalność pedagogiczną jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także