EN
30.01.2023, 11:46 Wersja do druku

Świętokrzyskie. Lalki z Teatru Kubuś na wystawie w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej

Prawie 70 lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach można oglądać od soboty (28 stycznia) na wystawie w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej, w gminie Staszów. Ekspozycja nosi tytuł „Jej wysokość Lalka”. Wystawa robi wrażenie indywidualnością każdej z lalek, strojami i sposobem wykonania, dzięki czemu każda z nich wywołuje pewne emocje.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka uczestnicząca w otwarciu wystawy powiedziała, że każda z lalek wzbudza zainteresowanie, a cała ekspozycja w Pałacu Kołłątajów robi niezapomniane wrażenie. Dodała, że dzięki wystawie przybliżany jest nie tylko zbiór lalek Teatru „Kubuś”, ale także jego historia, którą na pewno warto propagować.

Kuratorka wystawy Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala powiedziała, że bardzo cieszy ją wystawa w pałacu związanym z Kołłątajami, ponieważ jest to niezwykłe miejsce i z tego powodu dokonano także specjalnego doboru lalek. Jest m.in. Śpiąca Królewna oraz Królewna Perska, są również czarownice, ale tylko te z pozytywnym nastawieniem. Magdalena Kusztal dodała, że na wystawie prezentowane są arcydzieła sztuki lalkarskiej, jednej z najstarszych sztuk na świecie, która zaczęła się na Dalekim Wschodzie, a potem przyszła do Europy. Na ekspozycji są m.in. lalki z lat 60-tych ub. wieku. Wystawa dedykowana jest Jolancie Kusztal, jednej z aktorek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Ekspozycja ma charakter objazdowy, wcześniej prezentowana była w Dworku Laszczyków w Kielcach oraz w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lalki z teatru na wystawie w pałacu w Wiśniowej

Źródło:

radiokielce.pl
Link do źródła

Autor:

Grażyna Szlęzak

Data publikacji oryginału:

27.01.2023