EN
6.04.2022, 12:12 Wersja do druku

Świdnica. „Usłysz Mnie” z udziałem młodzieży w SOK

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz „Usłysz Mnie”, w którym weźmie udział młodzież z najnowszego naboru do projektu Alchemia teatralna.

fot. mat. teatru

Pokaz „Usłysz Mnie” powstał w oparciu o warsztaty prowadzone przez Dominika Strycharskiego, tegorocznego laureata Paszportu Polityki, kompozytora, flecistę, śpiewaka, improwizatora i performera. Od wielu lat jego zajęcia realizowane w ramach projektu Alchemia teatralna są dla uczestników miejscem odkrywania własnego głosu, rozwijania związanych z nim kreatywnych możliwości i nabywania swobody w technikach improwizacji. Głos ludzki jest najbardziej niezwykłym i ekspresyjnym z instrumentów — ale też najbardziej wrażliwym: zmienia się wraz z wiekiem, słabnie, wystarczy lekka infekcja, byśmy zaniemówili. Potrafi być donośny i słyszalny, ale w jednej chwili może odsłonić swoją kruchość. Bronimy się przed tym, pragniemy być słyszalni, dążymy do tego, by nasz głos zawsze mógł brzmieć pełnią swojej siły. Stąd wezwanie „Usłysz mnie” — apostrofa znana z literatury przede wszystkim jako wezwanie do bóstwa, istoty nadprzyrodzonej lub ukochanej osoby. Zawiera się w nim błaganie, by ktoś dla nas ważny, ale odległy, nieobecny przy nas ciałem, chciał wysłuchać i zrozumieć nasze prośby. Ale to również wyznanie wiary w potęgę głosu, który może wzlatywać ku niebiosom, przemierzać kraje i pokonywać granice, nieraz te nieprzekraczalne — jak granica życia i śmierci. Chcemy, aby w najnowszym pokazie warsztatowej grupy Alchemii teatralnej nasze głosy, nie korzystając ze słów, wypowiedziały wszystko, co najistotniejsze: to, co nas boli, cieszy, uwiera i wzrusza.

W pokazie udział wezmą:
Natalia Chojnacka, Adam Cisek, Antoni Ciupiński, Patrycja Ćwiertnia, Dorota Droń, Bartek Grabowiec, Emilia Kamińska, Oliwia Karkuszewska, Zuzanna Kleina, Julia Krzesaj, Oliwia Kubiak, Victoria Łokotko, Sandra Matyszczyk, Anna Mucha, Marta Nawrocka, Karolina Okrzesik, Hanna Piasecka, Aleksandra Podanowska, Kaja Spiechlanin, Marcjanna Stencel,  Miłosz Stolpiński, Julia Waliszewska, Liwia Żak

10 kwietnia, godz.17.00, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek, wstęp wolny

Projekt „Alchemia teatralna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany