W sierpniu w Supraślu odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „Metastasio bez granic". Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się m.in. happeningi uliczne, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP, plenerowy spektakl teatralno-operowy „Metastasiana” oraz występ portugalskiego zespołu Divino Sospiro.
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wraz z Gminą Supraśl organizują I Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic”. Premierowa odsłona wydarzenia odbędzie się w Supraślu w dniach 17-20 sierpnia.
We wtorek (13.06) w Supraślu odbyła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów, dyrektora artystycznego Festiwalu Michała Znanieckiego oraz dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera, Wojciecha Sokólskiego. Podczas niej twórcy nowej podlaskiej inicjatywy opowiedzieli o jej szczegółach.
Okazuje się, że inspiracją dla realizatorów Festiwalu, którzy podjęli się budowania programu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Miało to miejsce w XVIII wieku, kiedy Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym.
Michał Znaniecki zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach.
Pierwsza edycja poświęcona zostanie mitowi „Kaina i Abla”. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się happeningi uliczne oparte na polskim tłumaczeniu oratorium „Śmierć Abla”, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP, których nagranie otrzymało w tym roku nagrodę „Fryderyka” w kategorii „Album roku - muzyka dawna”, plenerowy spektakl teatralno operowy „Metastasiana” oraz występ portugalskiego zespołu „Divino Sospiro”, który wykona inscenizowaną wersję oratorium „La morte d’Abel” autorstwa Pedro António Avondano.
- Jest to absolutnie genialny pomysł, przystosowany do różnych grup wiekowych i różnych środowisk. Te tradycje operowe trzeba tu zaszczepiać od początku i myślę, że maestro Michał Znaniecki wykona to znakomicie - podkreśla profesor Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Powołanie do życia Festiwalu to powrót do tradycji wystawiania oper w teatrze zakonnym, o czym można przeczytać w tekstach źródłowych odnoszących się do historii miasta. To także pogłębienie naukowe, muzykologiczne i historyczne tematów związanych z postacią Metastasia w kontekście międzynarodowym.
Organizatorzy chcą wyciągnąć na światło dzienne tłumaczeń na język polski librett autorstwa Metastasia i uczynić z nich pełnowymiarowej inspiracji- w tym- tej najważniejszej czyli kompozytorskiej. Autorzy festiwalu za zadania stawiają sobie złożenie zamówień kompozytorskich u polskich artystów, by dopełnić dzieła Metastasia i stworzyć nową muzykę do tłumaczeń na język polski.
- Bardzo dziękuję, że w Supraślu możemy gościć tak wspaniałych artystów oraz widownię. To jest dla nas bardzo ważne – podkreślił na konferencji Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.