EN
16.02.2022, 08:54 Wersja do druku

Supraśl. Objazd mickiewiczowski wyruszy na Litwę. Wierszalin otrzymał dofinansowanie

Inne aktualności

Teatr Wierszalin z Supraśla to miejsce wyjątkowe. Realizuje ciekawe spektakle i projekty teatralne. Od jakiegoś czasu przeprowadza nowatorskie, ale nawiązując do tradycji, przedsięwzięcie, "Objazd mickiewiczowski wzorem <<Reduty>>". Niebawem ruszy z nim na Litwę.

Supraski Teatr Wierszalin otrzymał 400 tys. dofinansowania w ramach programu Kultura Inspirująca 2022-2023 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program ten ma na celu budowanie wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, otwartego na międzykulturowy dialog oraz świadomego swojego wielowiekowego dziedzictwa.

W tej edycji konkursu wyłoniono najlepsze 24 projekty. Teatr Wierszalin jest jedną z dwóch instytucji, które dostały największe wsparcie. Fundusze zostały przyznane na popularyzację dzieł Adama Mickiewicza na Litwie.

"Objazd mickiewiczowski wzorem Reduty" odnosi się do pomysłu upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaki był realizowany w dwudziestoleciu międzywojennym w formie wypraw przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach.

Program Teatru Wierszalin rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku i do tej pory w spotkaniach online z Mickiewiczem i artystami teatru uczestniczyło około 10 tys. uczniów i nauczycieli klas humanistycznych z całej Polski.

Dzięki funduszom z MKiDzN objazd dotrze na Litwę. Wierszalin nawiązał współpracę z pięcioma tamtejszymi placówkami: Pałacem Kultury w Trokach (partner strategiczny), Domem Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Kultury w Solecznikach, Wielofunkcyjnym Ośrodkiem Kultury w Niemenczynie oraz Centrum Rekreacyjnym w Ejszyszkach. W przedsięwzięcie włączyły się także lokalne szkoły.

– W tych miejscach będziemy nie tylko grać przedstawienia, ale także rozmawiać z widzami. Spektakle będą tłumaczone, tym samy dostępne również dla Litwinów – wyjaśniał Dariusz Matys, koordynator projektu.

W ramach inicjatywy przewidziana jest także wystawa fotografii. Pierwsze przedstawienia planowane są na przełom października i listopada.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Objazd mickiewiczowski wyruszy na Litwę. Wierszalin otrzymał dofinansowanie

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła