16.09.2021, 11:35 Wersja do druku

Sosnowiec. Wystawa Arkadiusza Ławrywiańca w Niegalerii w Teatrze Zagłębia

Przy współpracy z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamkiem Sieleckim, w Teatrze Zagłębia powstała nowa przestrzeń wystawiennicza – Niegaleria. Pierwsza wystawa, na której wernisaż zapraszamy w poniedziałek (20 września) o godz. 18, to dokument fotograficzny Arkadiusza Ławrywiańca pt. „Głosy”.

fot. mat. teatru

Niegaleria – to wspólna inicjatywa Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, dzięki której powstała nowa przestrzeń wystawiennicza w budynku Teatru Zagłębia. Pierwszą wystawą będzie dokument fotograficzny pt. „Głosy” Arkadiusza Ławrywiańca.

- Został on zrealizowany przez artystę w czasie protestów społecznych, będących reakcją na zniesienie w Polsce jednej z trzech przesłanek dopuszczających legalne przerwanie ciąży – mówi Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka wystawy.
Fotografie na wystawie celowo nie są podpisane ani pogrupowane według miejsca powstania, aby podkreślić, że charakter tych wydarzeń nie różnił się w zależności od regionu. Tradycyjne podziały przestały się liczyć, gdyż ludzie jednoczyli się ponad nimi wokół nadrzędnych dla nich idei. Na zdjęciach widoczni są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego

- Ławrywianiec kolejny raz potwierdza, że jest obdarzony niezwykłą łatwością skracania dystansu ze swoim modelem, także jako reporter. Ukazuje nam dramatyczne wydarzenia z perspektywy uczestnika, wychwytując pojedynczego człowieka tak, jak wychwytuje go nasze oko w czasie przemieszczania się z tłumem. Nie ocenia, nie krytykuje. Pokazuje za to wspólnotowy charakter tych zdarzeń, które wielu młodych uczestników nazwało konstytutywnymi dla swojego pokolenia – kontynuuje kuratorka.

20 września, o godz. 18:00 na górnym foyer Teatru Zagłębia odbędzie się wernisaż wystawy „Głosy”. Dokument fotograficzny Arkadiusza Ławrywiańca będzie można oglądać w czwartki i piątki  w godz. 18:00-22:00 oraz w weekendy w godz. 16:00-22:00. Wystawa potrwa do 21 listopada 2021. Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany