EN

7.03.2023, 12:28 Wersja do druku

Sosnowiec. Debata i warsztat „Ekologizacja instytucji kultury” w Teatrze Zagłębia

Teatr Zagłębia zaprasza na debatę połączoną z warsztatem, stanowiące kompleksową propozycję dla osób stojących przed wyzwaniem zaprojektowania skutecznych i adekwatnych działań ekologicznych w swojej instytucji.

fot. mat. teatru

Instytucje kultury zmagają się z ciągłą presją na kreowanie różnorodnej i innowacyjnej oferty, z którą nierzadko związana jest nadprodukcja wydarzeń. Działaniom towarzyszy produkcja wielu przedmiotów jednorazowego użytku (scenografii, materiałów promocyjnych itp.) zamieniających się w śmieci wkrótce po zakończeniu danego projektu. Wszystko to organizowane nierzadko w pośpiechu, by zdążyć z zamknięciem projektu przed rozpoczęciem kolejnego. Mogłoby się wydawać, że z tego zaklętego kręgu nie istnieje żadne rozsądne wyjście. Okazuje się jednak, że wdrożenie podstawowych schematów proekologicznych jest stosunkowo proste i stanowi dobrą bazę do zmieniania instytucji kultury w miejsca prawdziwie przyjazne środowisku.

Na proponowane szkolenie składa się debata (1 godzina) oraz warsztat (2 godziny) poprzedzony przerwą kawową.

Podczas debaty wraz z gośćmi – Moniką Kmerą (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego) oraz Prof. dr hab. Piotrem Skubałą (Uniwersytet Śląski) – zastanowimy się nad kierunkiem, w jakim powinny rozwijać się instytucje kultury, by ich cele współgrały ze społeczną troską o klimat. W trakcie warsztatu poszukamy miejsc i rozwiązań, w których ukrywa się największy potencjał ekologiczny naszych instytucji i opracujemy sposoby jego skutecznego wydobycia. Omówimy również najpowszechniejsze problemy, z którymi spotykają się pracownice i pracownicy dbający o wdrażanie polityk środowiskowych w swoich instytucjach.

Debatę oraz warsztat poprowadzi Joanna Tabaka – trenerka i mentorka, ekoedukatorka i ekspertka ds. komunikacji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Autorka publikacji: „Kultura naturze, z Syrenką w tle. Dobre praktyki proekologiczne w warszawskich instytucjach kultury” i „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze”.

Kiedy: 24 marca, godz. 11.00

Gdzie: Teatr Zagłębia (górne foyer), Teatralna 4, Sosnowiec

Czas trwania: około 3 godziny. Na proponowane szkolenie składa się debata (1 godzina) oraz warsztat (2 godziny) poprzedzony przerwą kawową.

Cena: 30 zł od osoby. Płatności prosimy dokonywać na rachunek bankowy 58 1020 2313 0000 3002 0579 8089, w tytule przelewu należy wpisać „ekologizacja instytucji kultury”.

Zapisy: https://bit.ly/ekologizacja-zapisy

W debacie udział wezmą:

Monika Kmera – Marketing Manager w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, realizuje zadania PR i promocji PLGBC. Koordynator projektu „Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy”, wyróżnionego w Konkursie dla Zaangażowanych ngo i startupów (Small Step Matters, 2021) oraz autorka i koordynator projektu odpowiedzialności społecznej biznesu opartego o wolontariat pracowniczy „Fortress z Aniołami”, we współpracy firmy oraz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Edukatorka, współprowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży w ramach projektu PLGBC Green Building Akademia.

Prof. dr hab. Piotr Skubała – profesor nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią roztoczy). Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny. „Ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek Zespołu Ekspertów ds. kwestii etycznych w Narodowym Centrum Nauki, członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland. Organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej (od 2012). Autor licznych wykładów, warsztatów, kursów na macierzystej Uczelni, innych uczelniach w kraju i zagranicą, dla różnych instytucji. Współpracuje z mediami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska, kryzysu klimatycznego, popularyzatora nauki. Przedstawiając się podkreśla, że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców, przyznanym przez ICBEH UŚ.

Szkolenie pt. „Ekologizacja instytucji kultury” jest jednym z działań realizowanych w ramach podsumowania projektu „Zagłębie//Śląsk”, którego celem było wzmocnienie relacji pomiędzy mieszkańcami regionów Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Na podsumowanie ­składa się również rozmowa wokół publikacji pokonferencyjnej „Na styku…”, pokaz spektaklu „Nikaj” w reż. Roberta Talarczyka oraz konferencja prasowa zapowiadająca wspólne starania Katowic i Sosnowca o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Więcej informacji o programie: https://teatrzaglebia.pl/podsumowanie-zaglebie-slask/

Wspólne starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz towarzyszący im Kongres Metropolia Kultury 2023 są rozwinięciem idei ponadregionalnej współpracy zapoczątkowanej przez Teatr Zagłębia i Teatr Śląski w trakcie realizacji projektu „Zagłębie//Śląsk”.

Źródło:

Materiał nadesłany