EN
21.04.2022, 16:13 Wersja do druku

Śląskie. Miasta Śląska i Zagłębia będą wspólnie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Miasta Śląska i Zagłębia będą wspólnie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Prezydenci Katowic, Sosnowca i przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) podpisali w czwartek w Katowicach deklarację o współpracy w tej sprawie.

Przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak podkreślił, że kultura nie tylko integruje ludzi, ale też przyczynia się do rozwoju ekonomicznego. "Od pięciu lat coraz mocniej przekonujemy się, że działając razem - nasze możliwości są nieporównywalnie większe i otwierają nam drzwi, których w pojedynkę nie bylibyśmy w stanie czasem dosięgnąć" – powiedział.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa przypomniał, że miasto ubiegało się o ten tytuł w 2016 roku – wówczas bez powodzenia. Jego zdaniem, sytuacja stolicy GZM od tej pory mocno się zmieniła. "Olbrzymie wsparcie mieszkańców stało się siłą napędową zmian, które odbyły się w Katowicach i dzisiaj mamy o wiele więcej atutów niż 10 lat temu. Natomiast złożenie aplikacji w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii daje nam jeszcze większe możliwości, bo będziemy korzystać z potencjału życia kulturalnego wszystkich miast i gmin – zarówno tych ze Śląska, jak i z Zagłębia" – ocenił prezydent Krupa.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wyjaśnił, że wspólny wniosek pozwala przygotować program unikatowy i różnorodny, z zachowaniem lokalnych tożsamości. "To będzie ogromna szansa dla Sosnowca, dla miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na pokazanie światu naszego wspólnego potencjału. Do współpracy zaprosimy wiele miast z naszej Metropolii, jesteśmy otwarci na pomysły. Wszyscy możemy na tym skorzystać" – powiedział.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej Unii Europejskiej i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest więc okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.

Pomysłodawcą i ambasadorem wspólnych starań o przyznanie tytułu ESK 2029 Metropolii jest poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, który ciągu ostatniego roku odbył ponad 20 spotkań z samorządowcami i osobami odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki kulturalnej w województwie. "Jestem gotów na wiele, aby nam się udało - by wykorzystać ten tytuł do zaprezentowania naszego dziedzictwa kulturowego Europie" - powiedział Kohut. "Dla Śląska i Zagłębia, regionów w procesie transformacji, to może być wielki impuls do zmian" - dodał.

Wspólna kandydatura do tytułu ESK 2029 obejmie całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię - miastami, które przygotują aplikację konkursową będą Katowice i Sosnowiec.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka