EN
23.10.2021, 11:52 Wersja do druku

Rzeszów. Przegląd teatrów offowych – od niedzieli

Inne aktualności

Przegląd Off-Rzeszów, w czasie którego zaprezentują się czołowe polskie teatry offowe, rozpocznie się w niedzielne popołudnie w stolicy Podkarpacia. Wydarzenie organizowane jest przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w ramach ministerialnego programu Przestrzenie Sztuki.

"Przegląd Off-Rzeszów ma pokazać to, co w teatrze niezależnym najbardziej żywe i intrygujące. Zestawienie czterech przedstawień z różnych nurtów offu dobrane zostało przede wszystkim według kryterium poziomu artystycznego, ale można je również potraktować jako wgląd w to, czym ostatnio żyje teatralny off" – zaznaczyła kuratorka Off-Rzeszów Katarzyna Knychalska.

W czasie przeglądu, który potrwa do 27 października, publiczność będzie miała okazję oklaskiwać artystów z teatru tańca Teatr Dada von Bzdulow z Gdańska w przedstawieniu "Koniec Wielkiej Wojny"; zwycięzców ostatniej edycji konkursu The best Off – Teatr o.de.la. z Rzeszowa i ich instalację ruchową "Uwaga"; artystów z Teatru Brama z Goleniowa, którzy pokażą autoironiczny spektakl z humorystycznymi akcentami "Positivo" oraz Teatr Orbis Tertius z Poznania, który zaprosi widzów na gorzką satyrę "Misterium buffo" w reżyserii niedawno zmarłego Lecha Raczaka.

"W przeglądzie Off-Rzeszów mieszają się więc pokolenia, języki teatralne i tematy do dyskusji, niezmienna jest jednak energia płynąca z twórczego i niezależnego podążania własną drogą" – dodała Knychalska.

W programie imprezy znalazły się też koncerty i spotkania z artystami. Wszystkie wydarzenia przewidziane w programie Off-Rzeszów odbywać się będą w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, Teatrze "Maska", Wojewódzkim Domu Kultury i Restauracji "Bohema".

Off-Rzeszów to kolejna impreza organizowana w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego rzeszowski teatr Siemaszkowej jest jednym z operatorów.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Program ma na celu powołanie ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.

Ma charakter interdyscyplinarny, włączający różne dziedziny działalności artystycznej, i promieniujący na cały region.

Źródło:

PAP