EN

28.10.2022, 11:01 Wersja do druku

Rzeszów. Odeszli w tym roku

RYSZARD SZETELA

3 grudnia 1938 - 3 stycznia 2022

Aktor lalkarz związany z rzeszowskim Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek" (teraz teatr Maska). Zaczął tam pracę jako adept w 1959 r. Na stanowisku lalkarza przepracował 20 lat. W latach 1981-1984 był dyrektorem naczelnym i artystycznym tego teatru. Byl laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". „Przez ponad 30 lat zagrał niezliczoną liczbę ról, kreując postacie w spektaklach dla najmłodszych i młodych widzów oraz w przedstawieniach dla dorosłych. Jako aktor lalkarz wladal świetnie sztuką animacji, a jednocześnie byl aktorem bardzo wrażliwym na słowo" - wspominał go zespół Teatru Maska.

IRENA CHUDZIKÓWNA

10 grudnia 1931-13 maja 2022

Aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, nazywana „rzeszowską Elizabeth Taylor". Była ulubienicą rzeszowskiej publiczności. Pracę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej rozpoczęła w 1953 roku, debiutowała rolą Marianny w „Świętoszku". Spektakl powtarzany 66 razy był sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Obejrzało go ponad 18 tysięcy widzów. Chudzikówna zasłynęła rolami w sztukach: „Moralność Pani Dulskiej", „Kartoteka", „Pchla", „Henryk VI". W1968 r. została laureatką nagrody wojewódzkiej za upowszechnianie kultury, a w roku wcześniejszym wyróżniona odznaką „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego". Była jedną z aktorek najdłużej związanych z rzeszowskim teatrem.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Rzeszów” Nr 252

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Data publikacji oryginału:

28.10.2022