EN

15.10.2020, 17:05 Wersja do druku

Rzeszów. II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki – we wrześniu 2021 r.

Inne aktualności

Ogłaszamy datę 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki: odbędzie się w dniach 11–18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – podaje w czwartek PAP Instytut Muzyki i Tańca (IMiT).

Jak przypomniała kierownik działu komunikacji IMiT Agata Szymczak, uczestnicy konkursu "powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tys. euro w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne".

"Polska słynie z międzynarodowych konkursów im. Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego, zaś Instytut Muzyki i Tańca już po raz drugi zaprasza polskich i zagranicznych wykonawców po szersze sięgnięcie do spuścizny polskich kompozytorów. Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest zaprezentowanie, a czasami wręcz odkrycie zarówno przez wykonawców, jak i publiczność tej części wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub – z różnych powodów – jest mniej popularna w praktyce koncertowej" - czytamy w przesłanej informacji.

Podkreślono, że artyści będą mogli zaprezentować w konkursie utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX w.

"Muzycy startujący w konkursie dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach" – wyjaśniła dyrektor IMiT Katarzyna Meissner, cytowana w przesłanym komunikacie.

Zaznaczono, że współpracujące z konkursem Instytuty Polskie "fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń". "Laureaci konkursu mogą dzięki temu zaprezentować nie tylko swoje umiejętności, ale równocześnie promować twórczość mniej znanych polskich kompozytorów na całym świecie" - podkreślono.

Przypomniano, że "pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. i przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów". Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, a w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypcowy - Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych, a także aktualności dotyczące konkursu i jego przebiegu dostępne są na stronie internetowej: www.konkursmuzykipolskiej.pl.

Organizatorem konkursu jest IMiT, a fundatorem nagród Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP