EN
29.11.2021, 17:42 Wersja do druku

Rybnik. Lidia Grychtołówna tworzy fundację wspierającą młodych artystów

Inne aktualności

Wybitna pianistka Lidia Grychtołówna planuje utworzyć w rodzinnym Rybniku (Śląskie) fundację, której celem będzie wspieranie młodych, zdolnych artystów. Siedziba fundacji ma się znaleźć się w wilii przy ul. Powstańców Śląskich 36, gdzie mieszkała artystka.

Podpisano właśnie akt notarialny, który jest oświadczeniem woli Lidii Grychtołówny o ustanowieniu fundacji.

- Rybnik to moje ukochane miasto, tutaj się urodziłam, tu były moje początki. W Rybniku zaczynałam się uczyć gry na fortepianie, najpierw u mojej matki, a potem, w czasie drugiej wojny światowej, lekcje pobierałam u Karola Szafranka. Tu na cmentarzu komunalnym spoczywają moi rodzice, również mój mąż, Janusz Ekiert – powiedziała Lidia Grychtołówna.

- W tym mieście panuje doskonały klimat dla rozwoju młodych talentów, dlatego moim pragnieniem jest, żeby w Rybniku powstała Fundacja Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta, której zadaniem będzie pomoc zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. Chciałabym, żeby młodzi ludzie w tym mieście mieli wsparcie w swoim rozwoju, w udziale w konkursach, kursach, warsztatach czy w organizacji koncertów. Wsparcie dotyczyć może również młodych ludzi rozwijających się w innych dziedzinach sztuki – dodała pianistka.

- W przyszłości miasto zyska ładniejszą przestrzeń, wyremontowany, piękny budynek, a młodzi ludzie aspirujący do grona najlepszych pianistów uzyskają wsparcie na swój rozwój. Ponadto, będzie to dobre uzupełnienie działania naszej szkoły muzycznej, aktywnych w mieście stowarzyszeń muzycznych czy filharmonii – podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Miasto Rybnik w marcu 2020 roku zakupiło za 990 tys. zł willę przy Powstańców Śląskich od prywatnego właściciela i planuje ją wyremontować oraz przystosować do działania fundacji. Inwestycją będzie się zajmował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W przyszłorocznym budżecie miasto przeznacza 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na remont budynku przeznaczonego na siedzibę fundacji.

Lidia Grychtołówna – wybitna pianistka i pedagog, urodziła się 18 lipca 1928 w Rybniku. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. W 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, rok później - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 r. - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 r. - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.

Swój talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.

Pianistka od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.

31 maja 2017 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka