EN

30.08.2021, 08:48 Wersja do druku

Ruda Śląska. Miejskie Centrum Kultury zmieni nazwę na Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty

Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej już wkrótce przekształci się Śląski Teatr Impresaryjny. Teatr, podobnie jak dotychczasowe Centrum, będzie nosił imię Henryka Bisty – zmarłego w 1997 r. aktora, pochodzącego z Rudy Śląskiej.

fot. mat. organizatora

Śląski Teatr Impresaryjny będzie nowoczesną instytucją kulturalną, łączącą w sobie cechy profesjonalnego teatru oraz nowatorskiego centrum animacji kulturalnej – zapowiadają przedstawiciele lokalnych władz. Rudzcy radni kilka dni temu podjęli uchwałę w sprawie utworzenia tej placówki oraz przyjęcia jej statutu.

„Nasz teatr będzie prowadził profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność impresaryjną, społeczną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej. W ten sposób Ruda Śląska dołączy do grona śląskich miast, w których mieszkańcy będą mieć dostęp do tzw. kultury wysokiej, rozumianej nie jako sztuka dla elit, ale jako sztuka dla każdego, tworzona przez profesjonalnych artystów” – zapowiada prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, która wyraziła przekonanie, że nowa instytucja stanie się wizytówką miasta.

Jak przekonuje wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko, nie jest możliwe zorganizowanie MCK w taki sposób, że spełniało wszystkie założone cele, dlatego konieczne było przekształcenie go w Śląski Teatr Impresaryjny. „Do tej pory MCK realizowało działania z obszaru wydarzeń kulturalnych, projektów edukacyjnych i społecznych. A warto dodać, że przemiana w teatr wiąże się z rozszerzeniem dotychczasowej działalności rudzkiej placówki i nie ma zagrożenia, by zostały zlikwidowane wydarzenia czy festiwale, które odbywały się dotychczas w Miejskim Centrum Kultury” - przekonywała wiceprezydent.

Nowa rudzka instytucja artystyczna ma łączyć cechy profesjonalnego teatru oraz centrum animacji kulturalnej, działalność impresaryjną oraz działalność z zakresu amatorskiego ruchu artystycznego. Jednostka będzie skupiała się na prezentowaniu przedstawień gościnnych, tworzeniu własnych produkcji artystycznych oraz prowadzeniu działań z zakresu edukacji kulturalnej.

Ponadto zajmie się organizacją festiwali sztuki, a także projektów społecznych, które będą służyć aktywizacji różnych grup mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych, seniorów, dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych. Natomiast w zakresie działalności impresaryjnej powstanie autorski program „Scena Mistrzów”, w ramach którego będą prezentowane wybitne produkcje z udziałem gwiazd polskich scen. „Jesteśmy też otwarci na współpracę m.in. z organizacjami pozarządowymi, artystami, animatorami kultury, szkołami, bibliotekami” - zadeklarowała dyrektorka MCK Katarzyna Furmaniuk, która wyraziła przekonanie, że placówka po przekształceniu ma szansę stać się prawdziwym centrum kulturalnego życia miasta.

fot. mat. Filmu Polskiego

Na skutek przeprowadzonych zmian nowa jednostka przejmie mienie ruchome Miejskiego Centrum Kultury, wszelkie wierzytelności i zobowiązania. Wszyscy pracownicy staną się pracownikami Śląskiego Teatru Impresaryjnego, który przejmie wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy.

Patron MCK, a wkrótce Śląskiego Teatru Impresaryjnego, Henryk Bista urodził się w 1934 r. w Kochłowicach (dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej), zmarł w 1997 r. w Warszawie. Nazywano go "mistrzem epizodu" i "aktorem-kameleonem". W teatrze i filmach zagrał ponad 250 ról. Współpracował m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Kieślowskim i Stevenem Spielbergiem.

Źródło:

PAP