EN

6.06.2023, 11:29 Wersja do druku

Radom. Teatr Powszechny powraca z cyklem „Czytamy Gombrowicza”

Teatr Powszechny w Radomiu powraca z cyklem „Czytamy Gombrowicza” . Pierwsze czytanie w poniedziałek, 12 czerwca, o godzinie 18, na Scenie Kotłownia. Będzie to opowiadanie „Pampelan w tubie”. Wstęp - 1 złotych.

fot. B. Karczewski / mat. teatru

W 2023 roku Teatr Powszechny w Radomiu świętuje 30 – lecie Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom w tym czasie odbędzie się wiele działań mających na celu przybliżenie sylwetki oraz twórczości pisarza.

Cykl zaczyna się czytaniem opowiadania „Pampelan w tubie”, które przygotuje Grzegorz Dębowski wraz z aktorami: Izabelą Brejtkop, Katarzyną Dorosińską, Natalią Samojlik, Przemysławem Boskiem, Markiem Braunem, Mateuszem Paluchem i Michałem Węgrzyńskim.

Opowiadanie „Pampelan w tubie” zostało opublikowane po raz pierwszy 1937 roku w warszawskim czasopiśmie "Zwierciadło."

Rodzina hrabiego Dragi, śmietanka arystokratycznego towarzystwa, przeżywa dramat: jeden z synów, Maciej, jest miernotą, która w niczym nie dorównuje splendorowi, chwale i honorowi związanymi z jego rodem. Jego wejście na salony odbywa się przy okazji bankietu, który ojciec organizuje na cześć królewskiego, pełnego pompy ślubu, transmitowanego przez radio - stąd tytułowa tuba - w atmosferze podniosłej celebracji Historii i Heroizmu. Niedołęga Maciej najpierw się kompromituje przed tym znakomitym gronem i cała rodzina wypiera się go ze wstydu. Jednak odzyskuje honor i uznanie, kiedy sam decyduje się wyprzeć własnego ojca.

Grzegorz Dębowski - absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser popularnego serialu telewizyjnego „Barwy szczęścia”. Współpracował przy produkcji takich filmach jak „Ida”, „Jestem Bogiem”, „Galerianki”.

Po czytaniu teatr zaprasza na rozmowę z reżyserem oraz aktorami o tekście i nie tylko.

Wstęp na czytanie – symboliczne 1 złotych.

Bilety do nabycia w kasie Teatru, na stronie www oraz przed samym wydarzeniem.

 

Tytuł oryginalny

Teatr Powszechny w Radomiu powraca z cyklem "Czytamy Gombrowicza"

Źródło:

„Echo Dnia”

Link do źródła

Autor:

Barbara Koś

Data publikacji oryginału:

05.06.2023