EN
06.12.2021, 08:45 Wersja do druku

Radom. Czytamy Gombrowicza. W Teatrze Powszechnym

W mikołajkowy wieczór radomski teatr zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Już w najbliższy poniedziałek 6 grudnia na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Na kuchennych schodach” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

W czerwcu rozpoczęliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza”, który potrwa do końca roku. Podczas spotkań prezentujemy mniej popularne utwory pisarza. Czytania reżyserują znani twórcy teatralni i filmowi, a biorą w nich udział aktorzy radomskiego teatru oraz młodzież szkół średnich.

Jako kolejne czytane będzie opowiadanie „Na kuchennych schodach” napisane w 1929 r. Pisarz opublikował je dopiero po śmierci ojca w 1937 r. w jesiennym numerze prestiżowego pisma Skamander.

Erotyczna fascynacja służącą, pociąg seksualny odczuwany przez człowieka wykształconego i znajdującego się wysoko w hierarchii społecznej w stosunku do osoby prostej, prymitywnej, „z nizin społecznych”, tyrania konwenansów, które jak pancerz więzią ulegającą im osobę – oto tematy gombrowiczowskie par excellence, które z niezwykłą siłą i sugestywnością pojawiają się w tym młodzieńczym utworze.

Opiekę artystyczną czytania obejmie Grzegorz Dębowski. Twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser popularnego serialu telewizyjnego „Barwy szczęścia”. Współpracował przy produkcji takich filmach jak „Ida”, „Jestem Bogiem”, „Galerianki”.

Czytać będą: Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Iwona Pieniążek, Joanna Zagórska, Marek Braun, Mateusz Paluch.

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę o tekście

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Zapraszamy: 6 grudnia godz. 18.00, Scena Kotłownia.

Cykl „Czytamy Gombrowicza” realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.


Źródło:

Materiał nadesłany