EN
28.01.2022, 11:51 Wersja do druku

Poznań. Zmarła Teresa Bogdanowicz-Pielatowska, aktorka Teatru Muzycznego

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 11 stycznia 2022 roku, w wieku 86 lat, zmarła ś.p. Teresa Bogdanowicz-Pielatowska. W 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu (wydział wokalny u prof. Marii Kisielewskiej).

fot. mat. teatru

W 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu (wydział wokalny u prof. Marii Kisielewskiej). W latach 1963-1965 solistka Operetki Lubelskiej. Od 1965 roku związana z Operetką Poznańską (później Teatrem Muzycznym w Poznaniu), gdzie zagrała w ponad 80 operetkach, musicalach oraz komediach muzycznych. Na scenie przy ulicy Niezłomnych w sumie przepracowała 50 lat i wykreowała wiele pamiętnych ról w takich spektaklach jak m.in.: Bal w Operze R. Heubergera (Anina), Piękna Helena J. Offenbacha (Orest), Kariera Nikodema Dyzmy A. Hundziaka (Mańka), Kiss Me, Kate C. Portera (Bianca), Noc w Wenecji J. Straussa (Ciboletta), Księżniczka czardasza I. Kálmána (Sylwa), Błękitny zamek R. Czubatego (Tekla), Wesoła wdówka F. Lehára (Olga), Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery. Jej ulubiona rola to Roxy w spektaklu S. Olejniczaka o tym samym tytule.

Na emeryturę przeszła w 1988 roku, ale w dalszym ciągu występowała w różnych przedstawieniach. Koncertowała w całej Europie. Odznaczona: Honorową Odznaką Miasta Poznania, Honorową Odznaką za Zasługi dla województwa poznańskiego, Honorową Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016 r.). Zasłużony członek ZASP.

Pogrzeb odbył się 25 stycznia 2022 roku o godz. 10.00 na cmentarzu na Miłostowie, od ul. Gnieźnieńskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany