EN
25.02.2022, 10:15 Wersja do druku

Poznań. Zmarła Krystyna Tyszarska-Skołuda, reżyser, dyrektor teatrów

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 lutego 2022 roku w wieku 91 lat zmarła nasza koleżanka Ś.P. Krystyna Tyszarska-Skołuda, znakomity reżyser, zasłużona dla polskiego teatru, całym sercem oddana swojej pracy.

fot. arvchiwum prywatne

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach 25 lutego 2022 roku o godz. 11.00. Pogrzeb odbędzie się 25 lutego o godz. 13.50 na cmentarzu Junikowo. Krystyna Tyszarska-Skołuda urodziła się 30.05.1931 r. w Ostrowi Mazowieckiej.

Całe dzieciństwo spędziła na Polesiu. Do szkoły poszła w Stolinie, potem w Prużanie, a drugą klasę skończyłam w Łunińcu, gdzie ojciec prawnik był naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Mama nauczycielka, aktorka i tancerka we wszystkich tych miejscowościach była animatorką życia kulturalnego. Całą wojnę rodzina przetrwała w Łunińcu. Krystyna poszła do II klasy gimnazjum i w 1950 r. zrobiła maturę. Nie dostała się na studia filologii polskiej, choć należała do najlepszych uczniów w klasie, z uwagi na pochodzenie społeczne. Lecz wysoko w nowych władzach ustawiony krewny zechciał pomóc.

Po ukończeniu polonistyki w Warszawie zdała egzamin do Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydział Reżyserii i ukończyła uczelnię w 1958 r. Zadebiutowała na Wybrzeżu, jako gościnny reżyser zjeździła prawie cały kraj. W 1961 r. wyszła za mąż za krytyka teatralnego Celestyna Skołudę, potem również reżysera i zamieszkała w Poznaniu. Przez siedem lat byli dyrektorami teatrów najpierw w Wałbrzychu, potem w Gorzowie.

W stanie wojennym z inicjatywy o. Honoriusza założyli Teatr Rapsodyczny im A. Jawienia przy poznańskich Dominikanach, który Krystyna w zmienionej formie prowadziła jeszcze przez wiele lat. Lwów znała z opowiadań ojca i kiedy pojechała po raz pierwszy do Lwowa w 1990 r. oprowadzała po mieście rodowite lwowianki ku ich bezmiernemu zdziwieniu, ale one nie miały takiego pedagoga jak ona. Kiedy w 1990 r. zaistniała możliwość założenia Towarzystwa Miłośników Lwowa uczestniczyła w tym wydarzeniu. W Zarządzie Oddziału zajęła się akcją charytatywną. Szeroko propagowała wśród rodziny i znajomych potrzeby naszych rodaków na Kresach. Osobiście wysyłała paczki do klasztoru w Tuchowie, skąd poszczególni księża z Kresów odbierali paczki dla swoich parafian. Poznańskie Towarzystwo zaczęło organizować transporty, które bezpośrednio z Poznania zawoziły paczki potrzebującym.

Krystyna Tyszarska przez cały okres przynależności do poznańskiego Oddziału TML i KPW aktywnie włączała się do wielu przedsięwzięć. Za swe zasługi odznaczona Złotą Odznaką została w 2009 r. Rodzinie Zmarłej Zarząd poznańskiego Oddziału TMLiKPW składa serdeczne kondolencje.  

Henryk Dąbrowski

***

KRYSTYNA TYSZARSKA-SKOŁUDA

* 30.05.1931 +16.02.2022

Zasłużona artystka teatru polskiego, reżyser, dyrektor teatrów (im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim). W 1980 roku z inicjatywy legendarnego Dominikanina O. Honoriusza Kowalczyka stworzyła razem z Mężem Celestynem Skołudą, przy Duszpasterstwie Akademickim, Teatr Rapsodyczny imienia Andrzeja Jawienia (pseudonim Karola Wojtyły w Tygodniku Powszechnym w Krakowie), który z krótką przerwą przetrwał pod patronatem poznańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej w Piwnicy Farnej do 2015 r.). Miałem okazję uczestniczenia w działaniach tego teatru i zaszczyt pracy z Panią Krystyną i Panem Celestynem oraz ze wspaniałymi Aktorkami Poznania, Paniami Sidonią Błasinską i Kają Nogajówną. Krystyna Tyszarska aktywnie współpracowała z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Kultury Teatralnej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (wcześniejsza nazwa: Pałac Kultury im.Wojciecha Bogusławskiego), jako juror i konsultant specjalista wysokiej klasy na konkursach recytatorskich, przeglądach i warsztatach.
Z sentymentu do dzieciństwa spędzonego z Rodzicami na Polesiu, współpracowała z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

W 2021 r. wydała w Wydawnictwie KONTEKST w Poznaniu książkę z wybranymi recenzjami teatralnymi swojego męża z lat 1954-1967, w 15 rocznicę śmierci Celestyna Skołudy. W tymże Wydawnictwie wydała też w 2012 r. bardzo interesujące obszerne wspomnienia pt. „POMIESZKAĆ W CHWILI”. Wspierała od powstania w sierpniu 2021 r., jako konsultant programowy „Nieformalną Inicjatywę Rapsodyczną” (powstałą z inicjatywy Henryka F. Dąbrowskiego) do ostatniego Salonu Norwidowskiego, który odbył się 21 lutego b.r. w CKiF im. Billego Wildera w Suchej Beskidzkiej, na którym była wspominana 5 dni po jej śmierci".

WSPANIAŁY, MĄDRY CZŁOWIEK, ARTYSTKA I PRAWDZIWA DAMA POLSKIEGO TEATRU

Poznańskie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Źródło:

Materiał nadesłany