EN
10.03.2022, 12:27 Wersja do druku

Poznań. Wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca „Historie naturalne” z Brązowym Medalem konkursu Best Book Design

 „Historie naturalne” - wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca z 2020 roku - otrzymało Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World, organizowanym przez niemiecką fundację Stiftung Buchkunst od 1963 roku.

fot. mat. teatru

Od 60 lat, fundacja Stiftung Buchkunst promuje wzorcowe przykłady projektowania książek, organizując trzy konkursy: „The Best German Book Design”, „Sponsorship Prize for Young Book Design” i „Best Book Design from all over the World”. Laureaci tych konkursów ustanawiają punkty odniesienia i wyznaczają nowe trendy, a ich prace służą jako impulsy dla powstania kolejnych wybitnych dzieł designu.

 Konkurs „Best Book Design form all over the World” organizowany jest co roku z intencją stymulowania międzynarodowej wymiany w dziedzinie projektowania książek. Uczestniczą w nim tylko te tytuły, które wcześniej otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursach projektowania książek na poziomie krajowym lub otrzymały rekomendację grona ekspertów.

W tym roku do konkursu stanęły 503 książki z 30 krajów świata. Jury wyłoniło 14 zwycięskich publikacji z 9 krajów - Austrii, Chin, Czech, Niemiec, Francji, Japonii, Niderlandów, Polski i Ukrainy, przyznając „Złotą Literę” (najwyższe wyróżnienie), Złoty Medal, dwa Srebrne Medale, pięć Brązowych Medali (w tym dla „Historii naturalnych”) oraz pięć honorowych wyróżnień.

To bardzo odważna książka. Jaką radość sprawia przeglądanie tej „orgii” obrazów! Fotografie, na których zestawiono wizerunki zwierząt i ludzi, a także teksty znanych ekspertów, łączy wspólne przesłanie: istnieje jakaś tęsknota za pozytywną przestrzenią we współżyciu zwierząt i ludzi. Na zdjęciach współistnieją ze sobą łapy i dłonie, kopyta i stopy, twarze i usta, włosy i futro... Granice są o wiele bardziej płynne, niż niektórzy chcieliby to przyznać - piszą jurorzy w uzasadnieniu nagrody, jako atuty „Historii naturalnych” wymieniając jeszcze mocne pod względem graficznym projekty okładki i grzbietu, efektowną strukturę kompozycyjną opartą na liczbach i charakterystyczną typografię towarzyszącą esejom. „Ciekawość międzygatunkowa”. To dobre określenie eksperymentalnego podejścia tancerzy do królestwa zwierząt. Nawet wśród zwierząt człowiek często zapomina, że sam stanowi część ich świata. I w wielu przypadkach tak właśnie się zachowuje - podsumowuje jury.

Książki nagrodzone podczas Best Book Design from all over the World zostaną wyeksponowane podczas Independent Publishing Fair “It's a book”  , które odbędą się w Lipsku 19 marca 2022 roku. Będą też tematem „rozmów na żywo”, prowadzonych przez Katharinę Hesse, dyrektor zarządzającą Stiftung Buchkunst oraz jurorów konkursu na Instagramie @stiftungbuchkunst w następujących terminach:

11 marca, godz. 11.00 - „Złota Litera” / Złote Medale

11 marca, godz. 17.00 - Srebrne Medale

14 marca, godz. 15.00 - wyróżnienia

15 marca, godz. 15.00 - Brązowe Medale

Dzięki udziałowi w konkursie, publikacja Polskiego Teatru Tańca będzie częścią ekspozycji German Muzeum of Books and Writing w Lipsku, Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, Museum Of Design And Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.

 ***
Warto przypomnieć, że w 2020 roku w konkursie "Best Book Design from all over the World" album jubileuszowy Polskiego Teatru Tańca pt. "45" otrzymał honorowe wyróżnienie

Wydawnictwo „Historie naturalne” (z 2020 roku), językiem eseju i fotografii, opowiada o organicznych związkach człowieka z przyrodą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Koncepcję publikacji stworzyła Iwona Pasińska, autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno - edytorską skomponował Ryszard Bienert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018 w konkursie Polish Graphic Design. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog.

Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World to kolejna międzynarodowa nagroda dla „Historii naturalnych”,  po Złotym Medalu  w kategorii „katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021. Wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca otrzymało również 4 wyróżnienia w 61. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2020, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

dla wydawcy Polskiego Teatru Tańca
dla Ryszarda Bienerta za projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć do druku
dla Andrzeja Grabowskiego za fotografie
dla Drukmanii: Natalii Łuczak i Krystiana Łuczaka w Daszewicach za poligraficzne wykonanie książki

W związku z przyznaniem Brązowego Medalu w konkursie Best Book Design from all over the World, 11 marca w godz. 10.00 - 18.00 organizujemy w Polskim Teatrze Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu stoisko promocyjne, na którym będzie można zapoznać się z publikacją. W wyjątkowym dla nas dniu, będzie ją można kupić w wyjątkowej cenie 159 złotych. 


Więcej o konkursie 

Więcej o „Historiach naturalnych” 

Laureaci konkursu Best Book from all over the World - publikacja w języku angielskim 
Źródło:

Materiał nadesłany